خرید ملک در گرجستان

12مهر1401
0 نظر

اجاره و خرید ملک در گرجستان هنگامی که به دنبال مهاجرت به این کشور هستید ، یکی از مهم ترین مسائلی است که باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد ، راه های مهاجرت به گرجستان متعدد است و شما می توانید با توجه به شرایط خود یکی از آنها را انتخاب کنید.

گرجستان با پیوستن به کشورهای اتحادیه اروپا مزایای بی شماری برای اقامت دارد و شما می توانید با مبالغ کمتری نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی به زندگی با کیفیت بالایی برسید ، اما از آنجا که قیمت ملک و قوانین مرتبط با آن در گرجستان مانند سایر کشورها مدام در حال تغییر است توصیه می کنیم تا حتما قبل از هرگونه اقدام با کارشناسان املاک کامرانی مشورت نمایید.

انواع ملک در گرجستان

همان‌طور که گفته شد اتباع خارجی می‌توانند انواع ملک ازجمله خانه، هتل، مغازه، رستوران، دفاتر و … را خریداری کنند تا علاوه بر دریافت اقامت موقت، امکان سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار در این کشور داشته باشند. انواع آپارتمان در گرجستان به سه شکل، وایت، بلک و گرین است. آپارتمان بلک دیوارکشی داخلی واحدها نیز انجام‌نشده و نیمه‌کاره است.

آپارتمان‌های وایت دارای برق، لوله‌کشی آب و دیوار هستند و نقاشی داخلی، کابینت و سرامیک باید توسط خریدار انجام شود. آپارتمان‌های گرین علاوه بر موارد قبلی دارای کولر گازی، کابینت و پکیج بوده و آماده سکونت هستند. بهتر است برای خرید به‌صرفه آپارتمان‌های وایت خریداری‌ کرده و با قیمت مناسب‌تری آن را برای سکونت آماده کنید.

قیمت خرید ملک در کشور گرجستان

پس از مهاجرت به گرجستان خواهید دید که در این کشور شما با دو نوع آپارتمان برای خرید مواجه خواهید شد که نوع اول آپارتمان‌ های گرین هستند که به صورت مبله و با وسایل کامل فروخته می‌ شوند و دسته دوم آپارتمان‌های وایت می‌باشند که بدون وسیله به فروش گذاشته می‌ شوند.

شهر تفلیس یک آپارتمان گرین با میانگین قیمت 5000$ تا 60000$ (دلار) به فروش می رسد. همچنین اگر شما یک آپارتمان وایت در شهر تفلیس گرجستان خریداری کنید می توانید با حدودا هزینه کردن 10000$ (دلار) آن را مبله کنید. بهترین روش خرید یک آپارتمان وایت از سازندگان و تبدیل آن به یک آپارتمان مبله است زیرا جریان دلالی در کشور گرجستان همواره سبب افزایش بی رویه قیمت آپارتمان های گرین در این کشور خواهند شد!

باید به این نکته توجه داشت که در حال حاضر خرید ملک در ترکیه یکی از بهترین گزینه هایی است که افراد برای به دست آوردن اقامت در کشورهای اطراف ایران می توانند به آن رجوع کنند.

عوامل موثر بر قیمت خانه در گرجستان

شهروندان خارجی در هنگام خرید خانه باید فاکتورهای مختلفی را مدنظر داشته باشند که هر یک می تواند بر قیمت خانه تاثیر قابل توجهی داشته باشند ، از مهم ترین عوام اقتصاد کشور گرجستان است که به صورت کلی می تواند نرخ خرید و اجاره خانه را به صورت کشوری تغییر دهد.

زمانی که نرخ تورم در یک کشور بالا رود ، نرخ خانه و کلیه املاک بالا رفته و نمی توان به آن اطمینان نمود اما با وجود یک اقتصاد قوی می توان خانه خریدن را نوع موفقی از سرمایه گذاری در گرجستان دانست که با افزایش پول نیز همراه است ، گرجستان به عنوان یکی از کشورهای ارزان در اروپا نه تنها تورم نداشته بلکه اقتصاد قوی و رو به رشدی دارد که افراد خارجی با آوردن سرمایه خود به آن به رشد خوبی نیز رسیده اند در همین راستا مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در گرجستان را بخوانید و با برترین مشاغل این کشور و مراحل ثبت شرکت و حداقل سرمایه مورد نیاز آشنا شوید.

علاوه بر وضعیت اقتصادی عوامل دیگری همچون وجود وام ، نوع و تعداد املاک موجود در بازار ، نرخ بهره ، میزان تقاضا ، بیکاری و غیره نیز از عوامل موثر بر قیمت خانه در گرجستان هستند ، البته از فاکتورهای کشوری که بگذریم باید ویژگی های خانه را نیز در تعیین قیمت اجاره و خرید ملک در گرجستان موثر بدانیم.

ویژگی های مهم در تعیین قیمت خانه

چنانچه از عوامل مهم کشوری بگذریم ، در هنگام انتخاب خانه شما فاکتورهای مختلفی را هنگام بازدید مدنظر قرار می دهید که در تعیین قیمت موثر هستند ، در اولین مورد منطقه قرار گرفتن خانه بسیار مهم است در مرکز شهر و مناطق خوش آب و هوا قیمت بالاتر است و هرچه به سمت حومه می رویم از میزان قیمت ها کاسته می شود.

پس از منطقه متراژ و نوع ساختمان در تعیین قیمت تاثیرگذارند ، طبیعتا خانه های بزرگتر که دارای طبقات بیشتری هستند با قیمت های بالاتر به فروش می رسند و درنظر گرفتن تعداد اتاق ها به همراه پارکینگ و متراژ حیاط می توانند شما را به خانه رویایی تان با قیمت دلخواه برسانند.

اجاره و خرید ملک در گرجستان را حتما از طریق بازدید از ملک موردنظر از نزدیک رقم بزنید و هرگز از طریق افراد واسطه و اینترنت اقدام به خرید نکنید ، موسسه مهاجرتی رجبی نیز با داشتن مجوزهای قانونی به صورت کاملا رسمی می تواند شما را به ملک موردنظرتان در گرجستان برساند ، البته فراموش نکنید که خرید و فروش زمین های کشاورزی در این کشور برای اتباع خارجی ممنوع است و شما باید سرمایه گذاری خود را در سایر املاک انجام دهید.

تفاوت قیمت خانه در گرجستان بر اساس منطقه شهری

اجاره و خرید ملک در گرجستان بسیار مناسب و ارزان است اما چنانچه به میانگین قیمت ها نگاهی داشته باشید در می یابید که در برخی از مناطق شهر تفلیس قیمت ها با سایر مناطق تفاوت داشته و کیفیت منازل به مراتب بالاتر است ، در رابطه با تفاوت قیمت خانه در گرجستان بر اساس منطقه شهری  در مناطق بالا شهر هر یک از کلان شهرهای گرجستان ، تامین هزینه ها چه در زمینه اجاره و یا خرید خانه در توان اکثریت مردم نبوده و نرخ ها از سطح میانگین بسیار بالاتر هستند.

اما با این وجود در هر ایالت می توان مناطق مختلفی را یافت که با داشتن امکانات و خانه های مناسب قیمت های مقرون به صرفه ای دارند ، برخی از ارازن ترین مناطق گرجستان که برای خرید و اجاره خانه مناسب هستند به شرح زیر است:

 •  فولتون جنوبی
 •  رینکن
 •  وارنر رابینز
 •  ویدالیا
 •  شهر آگوستا
 •  ریوردیل در شهر کلایتون
 •  گرو تاون

برخی از مناطق این کشور نیز با داشتن نرخ های معقول در سال های اخیر با رشد قابل توجهی رو به رو بوده اند و باید حدود میانگین زیر را برای خرید خانه مدنظر داشته باشید:

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 3,807.18 لاری
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز شهر 2,093.49 لاری

تفاوت قیمت خانه در تفلیس با سایر شهر های گرجستان

تفلیس به عنوان پایتخت کشور گرجستان میزبان مهم ترین و بهترین ساختمان های این کشور است و شما عزیزان می توانید بهترین خانه و آپارتمان ها را هم برای خرید و هم اجاره در این شهر بیابید ، اما باید این نکته را مدنظر داشته باشید که اجاره و یا سرمایه موردنیاز برای خرید در این شهر نسبت به سایر شهرهای این کشور بالاتر بوده و باید در ازای امکانات بهتر تفاوت قیمت خانه در تفلیس با سایر شهر های گرجستان را بپذیرید.

هم اکنون قیمت اجاره و خرید ملک در گرجستان در شهر تفلیس در حدود زیر است:

آپارتمان ( 1 خوابه ) در مرکز شهر 1,908.54 لاری
آپارتمان ( 1 خوابه ) خارج از مرکز شهر 1,126.32 لاری
آپارتمان ( 3 خوابه ) در مرکز شهر 3,319.13 لاری
آپارتمان ( 3 خوابه ) خارج از مرکز 2,206.64 لاری

برای خرید نیز میانگین قیمت:

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 4,558.15 لاری
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز 2,437.68 لاری

هزینه های خرید ملک و اجاره ملک در گرجستان

قیمت خرید آپارتمان در گرجستان را در این بخش بررسی می نماییم. قیمت آپارتمان در قسمت های مختلف در کشور گرجستان متغیر است و تفاوت دارد. در جدول زیر قیمت های خرید آپارتمان و خانه ویلایی را بر حسب دلار آمریکا در گرجستان بررسی می کنیم.

اجاره ماهانه آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر 330.45 دلار
اجاره ماهانه آپارتمان (1 اتاق خواب) خارج از مرکز 208.64 دلار
اجاره ماهانه آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر 416.50 دلار
اجاره ماهانه آپارتمان (3 خوابه) خارج از مرکز 416.50 دلار
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 1،087.63 دلار
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز 594.96 دلار
متوسط حقوق خالص ماهانه (پس از کسر مالیات) 289.70 دلار
نرخ بهره وام به درصد، سالانه، به مدت 20 سال با نرخ ثابت 11.56 دلار

شرایط اخذ اقامت از طریق خرید ملک گرجستان

افرادی که قصد مهاجرت به گرجستان دارند می توانند از طریق خرید ملک در گرجستان، اقدام به اخذ اقامت نمایند. شما می توانید با پیروی از قوانین حاکم بر خرید ملک همانند دیگر شهروندان گرجستان اقدام به خرید ملک نمایید.

مالکیت املاکی از قبیل آپارتمان، منزل ویلایی، هتل، مغازه و حتی رستوران می تواند منجر به اخذ اقامت در گرجستان شود؛ البته تا سه سال گذشته با خرید زمین های کشاورزی نیز این امکان برای سرمایه گذاران خارجی میسر بود، اما از سال ۲۰۱۷ دولت به مهاجرین و افراد خارجی اجازه خرید زمین های کشاورزی را نمی دهد.

به طور کلی با خرید ملک های مجاز در گرجستان شخص می تواند ابتدا اقامت یک ساله دریافت نماید. سپس هر ساله در صورتی که تایید شود که ملک هنوز در مالکیت قانونی شخص سرمایه گذار خارجی هست می توان اقامت را تمدید نمود. بعد از6 سال از خرید ملک و تمدید اقامت به مالک اقامت دائم گرجستان اعطا می گردد. در نهایت برای اخذ تابعیت نیاز به سرمایه گذاری 300 هزار دلاری است. همچنین گرجستان تابعیت دوگانه را نمی پذیرد. در صورتی که شخصی بخواهد تابعیت گرجستان را بگیرد باید از تابعیت قبلی خود چشم پوشی کند.

اگر شما در این کشور ملکی به غیر از یک زمین کشاورزی خریداری کنید و توسط کارشناسان موسسات بانکی گرجستان این ملک بیش از 100000$ (دلار) ارزش گذاری شود، به شما اقامت موقت یکساله قابل تمدید و پس از 6 سال اقامت دائم گرجستان تعلق خواهد گرفت. نکته قابل توجه این است که شما در طول این 6 سال می توانید هر زمان که خواستید ملک خود را به فروش برسانید اما باید آن را با یک ملک دیگر به ارزش حداقل 100000$ (دلار) جایگزین کنید.

توجه داشته باشید که همسر شما و فرزندانتا iن به علاوه والدین تحت تکفل شما می‌ توانند از اقامت یکساله و پس از 6 سال از اقامت دائم کشور گرجستان بهره‌مند شوند اما پس از صدور ویزای اقامت کشور شما و خانواده حداکثر یک ماه فرصت دارید که جهت تکمیل مراحل قانونی و اداری و دریافت کارت اقامت خود به کشور گرجستان مراجعه کنید. انجام تمام مراحل اخذ اقامت از طریق خرید ملک در این کشور حدود 300$ (دلار) به ازای هر فرد برای شما هزینه خواهد داشت.

یکی دیگر از امکاناتی که گرجستان برای افرادی که قصد خرید ملک به ارزش بیش از 70000$ (دلار) را دارند ارائه می دهد این است که آنها می‌توانند به جای یک خانواده در صورت تمایل برای اخذ اقامت موقت برای دو خانواده اقدام کنند. تمام هزینه های اخذ اقامت در صورت دارا بودن شرایط اخذ اقامت گرجستان باید سالانه و در زمان تمدید ویزای اقامت موقت مجدداً پرداخت شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ اقامت از طریق خرید ملک در گرجستان با کارشناسان موسسه کامرانی تماس بگیرید.

شرایط و مدارک لازم برای خرید ملک در گرجستان

شرایط و مدارک لازم برای خرید ملک در گرجستان به شرح زیر است:

 1. سن بالای ۱۸ سال
 2. خرید ملک به ارزش ۳۰۰ هزار دلار: شما تنها با ارائه کپی پاسپورت می‌توانید ملک را به شکل صد در صد خریداری کرده و مالکیت آن را به دست آورید. البته طبق قوانین جدید ملک خریداری‌شده باید ۳۰۰ هزار دلار آمریکا ارزش داشته باشد.
 3. شرایط خرید اقساطی برای خرید ملک نیز وجود دارد. در صورت خرید اقساطی پیش‌پرداخت شما باید به ارزش ۳۰۰ هزار دلار باشد تا بتوانید اقامت موقت یک‌ساله را اخذ کنید. همچنین شما می‌توانید ملک خریداری‌شده را اجاره دهید.
 4. با خرید ملک در گرجستان فرد متقاضی برای اعضای خانواده خود می‌تواند اقامت دریافت کند. حضور وی و خانواده در گرجستان اجباری نبوده و به‌دفعات می‌تواند از گرجستان خارج شود.
 5. سند ملک در گرجستان طی چند روز کاری صادر می‌شود.
 6. قبل از خرید ملک و درخواست اقامت بهتر است گواهی عدم سوء پیشینه را دریافت و همراه با ترجمه رسمی به همراه خود داشته باشید.
 7. بعد از خرید ملک به فرد یک کارت الکترونیک شهروندی ارائه می‌شود که نشان‌دهنده نوع اقامت و محل سکونت است. با افتتاح حساب بانکی و انجام تراکنش می‌توانید برای تمدید مدت اقامت امتیاز کسب کنید.

پیام بگذارید