مشکلات خرید ویلا در شمال

11مهر1401
0 نظر

خرید ویلا در هر نقطه و یا منطقه ای باشد، خواه تهران و یا شمال کشور، نیازمند کارشناسی دقیق و با تجربه در زمینه آشنایی به محل و داشتن اطلاعات کافی در زمینه خرید و فروش می باشد. در چند سال اخیر، هجوم گسترده مردم برای خرید ویلا در شمال، سبب شده است از آنجایی که بیشتر مردم، تجربه کافی در زمینه خرید ملک و یا ویلا را ندارند با مشکلات خرید ویلا در شمال روبرو شوند. چه بسا که ممکن است در این زمینه ضربه سنگینی خورده و مغلوب و شکست خورده، تمامی سرمایه خود را نیز از دست بدهند. بنابراین در هنگام خرید ویلا می بایست اطلاعات دقیق و جامعی کسب کرده و یا حداقل با فردی خبره و کننده ی این کار، مشورت نمود.

مشکلات احتمالی در خرید ویلا ارزان قیمت در شمال

به دلیل کلاهبرداری‌های و فروش‌های غیر مجاز اخیر باید در موضوع خرید ویلا در شمال دقت کرد، زیرا ویلاهای ارزان بدون مشکل تعداد محدودی وجود دارند و در بعضی مواقع با مشاهده قیمت ویلاهای شمال خیالمان راحت می‌شود که می‌توانیم با بودجه خود ویلایی را خریداری کنیم اما باید صحت این قیمت‌ها را متوجه شد و به آن دقت کرد.

خرید ویلا بدون سند

این یک ضرب‌المثل واقعی است که هیچ ارزانی بی‌حکمت نیست. در سال‌های اخیر افراد زیادی با این تبلیغ که ویلای خود را با قیمت پایین می‌فروشند، کلاهبرداری‌های بی‌شماری انجام داده‌اند. در واقع کسی که قصد خرید ویلا در شمال را دارد هم باید حواسش به قیمت زمین باشد هم قیمت ساخت خانه تا در جریان قیمت‌های واقعی باشد و اگر دید فردی ویلای خود را زیر قیمت می‌فروشد به ادعای او شک کند. در واقع دلایل زیادی وجود دارد برای اینکه یک مالک ویلای خود را زیر قیمت بفروشد که یکی از مهمترین دلایل این کار، نداشتن سند است.

ماجرا از این قرار است که مالکان ویلاهای بدون سند، ملک خود را به چند نفر می‌فروشند و مدام بابت سند زدن امروز و فردا می‌کنند و آخر سر هم کلاه همه خریداران را برمی‌دارند. البته احتمال دیگری هم برای کلاهبرداری از ویلاهای بدون سند وجود دارد. برخی مالکان کلاهبردار که ویلایشان سند ندارد وقتی با اصرار مشتری برای ارایه سند مواجه می‌شوند، پیشنهاد می‌دهند که به شورای شهر بروند تا اعضای شورا صحت مالکیت زمین را تأیید کنند، اما صحت مالکیت زمین به تنهایی کافی نیست چون ممکن است مالک از بابت زمین مشکلی نداشته باشد اما ویلا به صورت غیرمجاز ساخته شده باشد.

مورد دیگری هم که باید هنگام خرید ویلا به آن توجه کنید این است که باید هم زمین سند داشته باشد هم ملکی که در آن ساخته شده است. اگر می‌بینید که فروشنده فقط سند زمین را ارائه می‌کند، مطمئن باشید مشکلی در میان است! چون برای خرید و فروش هم باید سند زمین وجود داشته باشد هم سند خانه، در غیر این صورت ممکن است ساخت خانه غیر مجاز بوده باشد که در این صورت امکان تخریب آن از طرف شهرداری وجود دارد.

خرید ویلا در مناطق ناامن

فکر کنید چیزی حدود ١٥٠-١٠٠ میلیون تومان هزینه کنید و ویلایتان را تجهیز کنید، اما در سفر بعدی متوجه شوید حتی پلاک‌های برق و نرده‌های فلزی را هم کنده و به سرقت برده‌اند. این ماجرا بارها و بارها برای بسیاری از مالکان ویلا در شمال اتفاق افتاده است.

در واقع یکی دیگر از دلایل فروش ارزان ویلا در شمال به ناامن بودن منطقه برمی‌گردد. از آنجایی که خریداران نمی‌توانند شناخت کاملی از محله‌ها داشته باشند، اقدام به خرید ویلا در مناطق ناامن و نامناسب می‌کنند و گمان می‌برند چون ویلایشان را با قیمت پایین خریداری کرده‌اند سود برده‌اند. از آنجایی که مالکان ویلاها در طول سال معمولا مدت کمی در منزل خود سکونت دارند پس برای دزدها و خلافکارها بهترین گزینه برای دزدی هستند. پس هنگام خرید ویلا به محله آن هم توجه کنید و اگر می‌بینید قیمت یک ویلا پایین‌تر از حد معمول است، به دنبال دلایل آن بگردید. بهتر است در چنین مواقعی که واقعا قصد خرید ویلا دارید حتما از یک فرد بومی و مورد اطمینان مشاوره بگیرید تا کلاه سرتان نرود.

خرید زمین‌های وراثتی و مشکل‌دار

هنگام خرید ویلا حتما حواستان به وضعیت زمین ملک باشد. یکی دیگر از روش‌های کلاهبرداری در فروش ویلاهای شمال کشور این است که صاحب ملک، زمین را به صورت قراردادی می‌فروشد و ادعا می‌کند که سند ندارد و بنچاقی است. بعد از مدتی صاحب زمین پیدا می‌شود که نسل دوم یا سومی است که زمین به او ارث رسیده و ادعای مالکیت می‌کند. در چنین شرایطی هم معمولا با مشاهده اسناد و مدارکی که ورثه در اختیار دارد، حق مالکیت زمین را به او می‌دهند و در این میان کسی که ویلا را خریده کلاه بزرگی به سرش می‌رود.

خرید ویلاهای غیر مجاز

روش دیگری که با استفاده از آن کلاهبرداری می‌شود این است که افراد فرصت‌طلب و سودجو به صورت غیرقانونی اقدام به تغییر کاربری زمین می‌کنند و در زمین‌های کشاورزی یا وقف شده ساخت و ساز می‌کنند. در این شرایط، سازنده ویلا برای اینکه زودتر به پول برسد و کلاهبرداری‌اش لو نرود، ملک را زیر قیمت می‌فروشد و زمانی که سازمان بازرسی، شهرداری و اوقاف حکم به تخریب ویلا می‌دهند فقط با خریدار مواجه هستند چون فروشنده کلاهبردار متواری شده و کلاه بزرگی سر خریدار ساده گذاشته است. بنابراین هنگام خرید ویلا حسابی باید حواستان جمع باشد تا با چنین مشکلاتی رو به‌رو نشوید.

خرید ویلا با آب و برق دزدی! یا حتی بدون انشعاب

ممکن است ملکی که تصمیم به خرید آن دارید، آب، گاز و برق داشته، اما کنتور نداشته باشد. آبفا، شرکت برق و گاز به راحتی به ویلاهای غیرمجاز انشعاب آب و برق و گاز نمی‌دهند. برخی سازنده‌های ویلاها برای اینکه هزینه زیادی هنگام ساخت نکنند از خانه‌های اطراف به صورت موقت آب و برق می‌گیرند، اما این موضوع را با خریدار ویلا در میان نمی‌گذارند. با این شرایط شما می‌مانید و یک ویلای بدون آب و برق و گاز که باید با مدت‌ها دوندگی به اداره‌های مربوطه بروید و با صرف هزینه‌ای زیاد اقدام به خرید قانونی کنتورهای آنها کنید.

تطابق نداشتن متراژ ویلا با متراژ سند

مورد دیگری که ممکن است منجر به کلاهبرداری شود، متراژ ویلا است. فروشندگان ویلاها در شهرک‌های نوساز بخشی از زمین بلوارها و بلوک‌ها را هم به ملک اضافه می‌کنند. به عنوان مثال هنگام خرید به شما می‌گویند ویلا ٢٠٠ متر مساحت دارد اما وقتی خودتان متر می‌کنید متوجه می‌شوید مساحت آن کمتر است. یا حتی متراژ ویلا با متراژ داخل سند هم خوانی ندارد! به همین دلیل برای خرید ویلا حتما باید با افراد متخصص مشورت کنید و حواستان به همه چیز باشد.

اگر نمی‌خواهید با مشکلاتی که در سر راه خرید ویلا است درگیر شوید و ویلای دلخواهتان را با قیمت مناسب و در بهترین منطقه از خطه شمال خریداری کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از مشاورین  املاک کامرانی برای انجام این کار کمک بگیرید.

نکات مهم هنگام خرید ویلا در شمال

به هنگام خرید ویلا شمال احساسی رفتار نکنید!

کسانی که با فضای نمایشگاهی و تجمع چندین فروشنده در یک مکان آشنایی دارند، می‌دانند که فلسفه آنها تحت تأثیر قرار دادن یک خریدار است. این موضوع در مورد خرید ویلا شمال نیز صادق است و اگر تجربه حضور در این بازار را ندارید باید بسیار مراقب باشید. همان‌طور که در مطالب قبلی عنوان شد، ویلاهای ساخته شده در شمال کشور، با توجه به موقعیت مکانی و امکاناتی که دارند متفاوت هستند و برای افراد از اقشار مختلف جامعه ساخته شده‌اند. این بدین معنی است که به هنگام خرید با یک بازار شلوغ با گزینه متعدد مواجه هستید و هرکدام از این گزینه‌ها در وهله اول جذاب هستند.
اما اولین چیزی که می‌تواند شما را در فرایند خرید ویلا شمال نجات دهد و یار و یاور شما باشد این است که احساسات را کنار بگذارید و ویلا را با توجه به سطح درآمد و انتظار خود انتخاب کنید. شما به عنوان خریدار به هرکدام از مشاورین املاک شمال کشور مراجعه کنید، طبیعتاً شما را با گزینه‌های مختلفی آشنا خواهد کرد و نهایت تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا شما را به خرید ویلا شمال وادار کند. اما اگر قبل از خرید اطلاعات کاملی در مورد ملک داشته باشید و وضعیت اقامتی در آن را بدانید، بدون شک دچار احساسات نخواهید شد و با دید باز ویلای مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید.

با چند فروشنده وارد مذاکره نشوید!

یکی از اشتباهاتی که گردشگران هنگام خرید ویلا شمال مرتکب آن می‌شوند، مذاکره هم زمان با چند فروشنده است. این اشتباه می‌تواند دردسر شما را بیشتر کند و حتی افراد را نسبت به شما بی‌اعتماد کند. البته یکی از روش‌های مناسب برای گرفتن قیمت ویلا و اطلاع از وضعیت بازار رفتن به چند مشاور املاک و یا شهرک های ساحلی و گرفتن اطلاعات از آنهاست. اما زمانی که برای خرید ویلا هنوز تصمیم نگرفته‌اید و دوست دارید چند گزینه دیگر را ببینید، وارد مذاکره شدن کار اشتباهی است.
از طرفی باید توجه داشته باشید که اگرچه این مشاورین و فروشندگان رقیب هستند، اما در اصل با هم ارتباط دارند و می‌تواند تبعات بدتری برای شما داشته باشد. قبل از خرید ویلا شمال اطلاعات انواع مختلف ویلا را ببینید و سپس وارد مذاکره و معامله شوید.

بدون شناخت وارد بازار خرید ویلا شمال نشوید!

به همان اندازه که استان‌ها و شهرهای شمال کشور زیاد و وسیع هستند، تعداد ویلاها هم زیاد و متنوع است. این می‌تواند برای شما و افراد کم تجربه نوعی زنگ خطر باشد. زیرا عدم شناخت بازار شما را به فضایی خواهد کشاند که ممکن است در یک بازار رقابتی دچار مشکل شوید. از طرفی محلی که ویلای خود را انتخاب می‌کنید اهمیت بسیاری دارد. به‌عنوان‌مثال، برخی از افراد ممکن است به دلایل شخصی و خانوادگی شهر زیباکنار را انتخاب کنند، در حالی که عده دیگری شهرهایی مانند لاهیجان یا صومعه‌سرا را انتخاب کنند.
بنابراین قبل از اینکه برای خرید ویلا شمال اقدام کنید، حتی‌الامکان به صورت حضوری و در غیر این صورت به صورت اینترنتی اطلاعات کافی در مورد مشاور املاک و گزینه‌های آنها کسب کنید. این شما این امکان را می‌دهد که قبل از ورود به مذاکره از گزینه‌ها و کیفیت آنها اطلاع داشته باشید و با دید باز برای خرید اقدام کنید.

به مدیریت هزینه و بودجه خرید ویلا شمال توجه کنید!

احتمالاً این جمله برای شما هم آشنا باشد که «خوشم آمد خریدم»؛ اما باید اعتراف کرد که این جواب منبع مشکلات بسیار بزرگتری است. همان‌طور که در بخش اول عنوان شد که احساسی خرید نکنید، قرار گرفتن تحت کنترل احساس باعث می‌شود که شما توجه چندانی به بودجه خود نداشته باشید و بدون در نظر گرفته مدیریت هزینه خود، برای خرید ویلا شمال اقدام کنید. بسیاری از گردشگران پول خرید ویلا را سرمایه زندگی خود می‌دانند و سعی می‌کنند با یک مدیریت خوب، ضمن لذت بردن از تعطیلات، یک سرمایه برای سالیان بعد خود داشته باشند.
اما کسانی که تحت تأثیر احساسات خود قرار می‌گیرند بدون در نظر گرفتن سرمایه خود، اقدام به خرید ویلا شمال می‌کنند و این شروع دردسرهای آنهاست. در واقع این گروه برای جبران قیمت ویلا، به سراغ پس انداز ضروری خود می‌روند و هر آنچه پس انداز کرده بودند را هزینه می‌کنند. بنابراین خرید ویلا شمال حتماً به سرمایه خود توجه داشته باشید و گزینه‌های بالاتر از داشته خود را از فرایند انتخاب خارج کنید.

در معامله منعطف باشید

یکی از اصول اصلی معامله و مذاکره این است که نسبت به فروشنده و انتخاب خود منعطف باشید. احتمال دارد به هنگام خرید ویلا شمال و بازدید از یک ویلا از طرح و معماری آن خوشتان بیاید. طبیعتاً انتخاب قیمت برای ویلا بر عهده فروشنده خواهد بود و شما تنها می‌توانید در جریان مذاکره کمی تخفیف بگیرید. این بدین معنی نیست مه بر روی انتخاب خود پافشاری کنید و دردسر زیادی ایجاد کنید.
باید قبول کرد که برخی از فروشندگان و مشاورین املاک نیز در انتخاب قیمت محدود هستند و احتمالاً قیمت شما را نپذیرند. در ای صورت انتخاب خود را عوض کنید و به سراغ یک گزینه هم ارز و مشابه گزینه اولیه خود انتخاب کنید.

پیام بگذارید