همه چیز درباره انواع وام مسکن

9مهر1401
0 نظر

وام خرید مسکن، پیش از تغییر وضعیت اقتصادی در سال اخیر، کمک بزرگی برای خرید خانه محسوب می‌شد. زوجین و همچنین افراد مجرد می‌توانستند با این تصور که وام خرید مسکن حدود پنجاه درصد از قیمت خانه مورد نظرشان را پوشش خواهد داد به فکر خرید خانه بیفتند. با افزایش چشمگیر قیمت مسکن، این درصد کاهش یافت و حالا شاید به سی درصد یا بیشتر برسد.

انواع وام خرید مسکن

وام خرید مسکن را به طور تخصصی می‌توان از بانک مسکن دریافت کرد ولی بانک‌های دیگری هم اعتبار ارائه این تسهیلات را دارند. بانک مسکن این وام را به دو صورت پرداخت می‌کند: وام مسکن یکم و وام اوراق.

نوع اول یعنی وام مسکن یکم به کسانی تعلق می‌گیرد که برای نخستین بار از تسهیلات وام مسکن استفاده می‌کنند. شرایط وام خرید مسکن خانه اولی‌ها به این صورت است که متقاضیان، طبیعتاً پیش از هرچیز باید در بانک مسکن سپرده‌گذاری کنند.

نوع دوم تسهیلاتی که می‌توانید از بانک مسکن دریافت کنید، وام اوراق است. متقاضیان این وام معمولاً افرادی هستند که پس‌انداز کافی ندارند یا خودشان نمی‌توانند سپرده جدیدی را افتتاح کنند و ۱۲ ماه در صف انتظار بمانند.

شرایط دریافت وام مسکن

بخشی از شرایط دریافت وام مسکن مشابه باقی وام‌هاست. برای دریافت وام مسکن باید ۱۸ سال تمام داشت و مبلغ درآمد خالص شما در فیش حقوقی باید به اندازه‌ای باشد که بانک مطمئن شود شما توانایی بازپرداخت اقساط را دارید.

برخی از شرایط دریافت وام خرید مسکن به مرور زمان تغییراتی کرده است، از جمله اینکه در حال حاضر فقط افرادی می‌توانند برای دریافت تسهیلات وام مسکن با افتتاح سپرده اقدام کنند که قبلا به هر طریق این کار را نکرده باشند. در واقع سپرد، مختص وام‌اولی‌هاست و کسانی که می‌خواهند برای بار دوم یا چندم از این وام بهره ببرند حتما باید از طریق خرید اوراق برای دریافت وام خرید مسکن اقدام کنند.

از دیگر شرایط دریافت وام مسکن این است که باید از تاریخ جواز خانه‌ای که متقاضی برای خرید انتخاب کرده است کمتر از 15 سال گذشته باشد و ارزش ریالی ملک به اندازه هشتاد درصد از مبلغ وام باشد.

مدارک لازم برای اخذ وام خرید مسکن

لیست مدارکی که برای دریافت تسهیلات وام مسکن به آن احتیاج دارید از این قرار است:

1- کارت حساب یا اوراق حق تقدم
2- اصل و کپی مبایعه‌نامه/ همراه با کد رهگیری
3- اصل و کپی صفحات سند (در اسناد دفترچه‌ای تهیه کپی از صفحه اول نقل و انتقالات در صورت خالی‌بودن هم الزامی است. ضمن اینکه سند شما نباید در رهن باشد)
4- اصل و کپی بنچاق (اگر ملک نوساز است، ارائه تقسیم‌نامه جایگزین بنچاق الزامی است)
5- اصل و کپی صورت‌مجلس تفکیکی (در صورتی که سند متعلق به آپارتمان باشد نیازی نیست)
6- اصل و کپی تمام پروانه‌های ساخت (اعم از تخریب و نوسازی، تغییر نقشه و … که همه آن‌ها را می‌توان از شهرداری دریافت کرد)
7- اصل و کپی ملک مورد خریداری/ دارای کدپستی
8- اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی خریدار/خریداران و فروشنده/فروشندگان
9- اصل و کپی وکالتنامه فروش به انضمام صفحات شناسنامه موکل و اصل و اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه وکیل (در صورتی که ملک توسط وکیل به فروش می‌رسد)
10- گواهی اشتغال متقاضی تسهیلات
11- افتتاح حساب قرض‌الحسنه به نام خریدار

نکته: مورد نهم، تبصره‌ای راجع به حضور وکیل داشت که بهتر است نکته‌ی قابل توجهی را راجع به آن بدانید. خریدار یا خریداران باید حتما جهت دریافت تسهیلات خودشان به دفترخانه مراجعه کنند و نمی‌توانند برای روز تشکیل پرونده وکیل اختیار کنند. در واقع حضور فروشنده و خریدار در ساعت تشکیل پرونده الزامی است.

اوراق مسکن؛ راهی برای دریافت سریع وام مسکن

اوراق وام مسکن به شما این امکان را می‌دهد که اگر شما فرصتی برای سپرده‌گذاری برای دریافت وام مسکن ندارید و نیاز به نقدینگی فوری برای خرید مسکن دارید، بتوانید وام مسکن را به صورت فوری دریافت کنید. اوراق حق تقدم کواهی خرید مسکن وام مسکن که به عنوان اوراق تسه هم شناخته می‌شوند، اوراقی هستند که با خرید آن‌ها در واقع شما حق تقدم دریافت تسهیلات مسکن را خریداری کرده و بدون نوبت می‌توانید وام خود را دریافت کنید.

ارزش هر برگ از این اوراق مسکن 500 هزار تومان است و قیمت هر برگ از آن‌ها به صورت روزانه تغییر می‌کند که معمولا بین 8 تا 10درصد ارزش آن است و می‌توانید قیمت آن را در صفحه قیمت تسه سایت رده مشاهده کنید.

افزایش سقف وام مسکن از محل اوراق | جدید

شورای پول و اعتبار مصوب کرد وام مسکنی که از محل خرید این اوراق قابل دریافت است، تا سقف 200 میلیون تومان برای زوجین در شهر تهران قابل افزایش است که جزئیات آن در صفحه اوراق مسکن بانک مسکن قابل رویت است. همچنین وام جعاله (تعمیرات مسکن) هم به رقم 40 میلیون تومان افزای یافت که اوراق آن هم قابل خریداری است.

رقم وام مسکن از محل اوراق در شهرهای مرکز استان و جمعیت بالای 200 هزار نفر، برای زوجین 160 میلیون تومان و در سایر شهرها 120 میلیون تومان است.

اوراق مسکن بانک مسکن در فرابورس منتشر می‌شوند و امکان خرید آن‌ها در کارگزاری‌های بورس و شعب بانک مسکن فراهم است.

شرایط وام مسکن جوانان ۱۴۰۱

آن دسته از افرادی که قصد دریافت وام مسکن جوانان ۱۴۰۱​ را دارند، می بایست که شرایط لازم را برای اخذ این وام خرید مسکن، داشته باشند، در غیر این صورت، امکان استفاده از این وام، برای افراد، وجود نخواهد داشت. از آنجا که بانک مسکن، در سال ۱۴۰۱، اقدام به ارائه تسهیلات مسکن جوانان، با شرایط ویژه کرده است، در ادامه، در خصوص شرایط دریافت وام مسکن جوانان، توضیحات لازم آورده شده است.

افراد متقاضی، جهت دریافت وام مسکن جوانان، می بایست ماهانه به صورت مستمر، در حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، به مدت حداقل، ۵ سال و حداکثر، ۱۵ سال، سپرده گذاری داشته باشند.

جهت افتتاح حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، لازم است، افراد متقاضی، به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند. همچنین، اگر متقاضیان کمتر از ۱۸ سال، از سوی دادگاه، حکم رشد دریافت کرده باشند، می توانند به نام خود و یا کسانی که تحت ولایت و قیومیت آنها می باشند، برای افتتاح حساب، اقدام نمایند.

امکان برداشت از حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، برای دارندگان حساب، در هر زمانی، جایز بوده؛ اما، می بایست به صورتی باشد که متوسط موجودی حساب، از حداقل مبلغ تعیین‌ شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در هر سال، کمتر نشود.

همچنین، بر اساس میزان مبلغ واریزی شده در هر ماه به حساب پس انداز جوانان بانک مسکن، رقم آن حساب، متوسط موجودی و وام های تعلق گرفته به آن حساب، محاسبه می گردد.

برای حساب های پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، میانگین حساب، در هر سال، اینگونه محاسبه می شود که میزان وجه موجود در حساب، در هر سال سپرده گذاری، بر تعداد ماه های سال، یعنی ۱۲ تقسیم می گردد.

تسهیلات تعلق گرفته به افراد دارای حساب پس انداز جوانان نیز، در هر سال، به صورت مجزا، از حاصل ضرب ضریب هر سال، در میانگین موجودی حساب آن سال، حساب می شود.

لازم به ذکر است میزان حداقل مبلغ واریزی در هر ماه برای دارندگان حساب ‌های جدید پس انداز مسکن جوانان، در آغاز هر سال سپرده ‌گذاری، برای آن سال، توسط بانک مرکزی، تعیین می شود.

همچنین، صاحب حساب پس انداز وام مسکن جوانان، می تواند در هر زمان، برای واگذاری حساب به اقوام نزدیک خود، شامل پدر، مادر، فرزند، همسر، خواهر، برادر، نوه، مادربزرگ و پدربزرگ، اقدام نماید.

مدارک لازم برای وام مسکن جوانان ۱۴۰۱

افرادی که قصد دریافت وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ را دارند، می بایست که ابتدا، مدارک لازم برای دریافت تسهیلات مسکن جوانان را آماده نمایند و سپس، درخواست خود را برای ثبت نام در وام مسکن جوانان بانک مسکن، ارائه کنند. لازم به ذکر است که مستاجران نیز، می توانند با داشتن مدارک لازم برای وام ودیعه مسکن مستاجران، برای دریافت وام ودیعه مسکن، اقدام نمایند. از این رو، در ادامه، در رابطه با مدارک لازم برای وام مسکن جوانان، توضیحات لازم آورده شده است.

 • ارائه اصل و کپی سند رسمی مالکیت
 • اصل و کپی پروانه‌ ساخت
 • اصل و کپی پایان کار ساختمان
 • اصل و کپی مبایعه ‌نامه
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده
 • قبض برق ساختمان ملک خریداری شده
 • کد پستی ملک خریداری ‌شده
 • ارائه اصل دفترچه یا کارت حساب
 • ارائه مدارک شغلی خریدار، از جمله گواهی حقوق یا جواز کسب
 • اصل و کپی وکالت ‌نامه ( در صورت وجود وکیل )
 • اصل و کپی اجاره‌ نامه ملک ( املاک اوقافی )
 • تکمیل نمونه فرم ‌های دریافت وام مسکن جوانان بانک مسکن

میزان مبلغ وام مسکن جوانان ۱۴۰۱

افرادی که دارای شرایط دریافت و مدارک لازم برای دریافت وام مسکن جوانان ۱۴۰۱، می باشند، می توانند در صورت احراز شرایط، میزان مبلغ وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ را که همانند میزان وام اجاره مسکن، توسط بانک مرکزی، تعیین شده است را دریافت نمایند. لازم به ذکر است میزان تسهیلات مسکن جوانان بانک مسکن، رابطه ای مستقیم، با میانگین موجودی حساب سالیانه دارندگان حساب پس انداز مسکن جوانان و واریزی ماهیانه دارد.

افراد متقاضی وام مسکن جوانان ۱۴۰۱، می توانند با حداقل مبلغ سپرده گذاری جهت دریافت تسهیلات مسکن جوانان، به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان، اقدام نمایند. همچنین، با توجه به تقسیم بندی جدید مناطق جغرافیایی، سقف تسهیلات برای کسانی که در سال ۱۴۰۱، افتتاح حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن داشته اند، به ترتیب برای استان تهران، مراکز استان ها، شهر های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و همچنین، سایر مناطق شهری، ۲، ۱.۷ و ۱.۴ میلیارد تومان، افزایش داشته است.

افرادی که قصد ثبت نام و دریافت وام ودیعه مسکن را دارند، می توانند از طریق مراجعه به سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن، به نشانی tem.mrud.ir، به صورت غیر حضوری، اقدام نمایند.

میزان اقساط وام مسکن جوانان ۱۴۰۱

پرداخت اقساط وام مسکن جوانان ۱۴۰۱، از جمله موضوعاتی است که افراد متقاضی این تسهیلات مسکن، می بایست پیش از دریافت این وام، به آن، آگاهی لازم را داشته و بر اساس آن، تصمیم گیری نمایند که آیا قادر به پرداخت ماهانه اقساط وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ می باشند یا خیر؟

با توجه به اینکه میزان مبلغ و اقساط انواع طرح های تسهیلاتی مسکن، همانند میزان مبلغ و اقساط وام نهضت ملی مسکن، با یکدیگر متفاوت می باشند، نمی توان مبلغ مشخصی را برای اقساط وام های مسکن، مشخص کرد؛ از این رو، در ادامه، در رابطه با موارد تعیین کننده میزان اقساط وام مسکن جوانان ۱۴۰۱، توضیحات لازم آورده شده است.

میزان کل مبلغ وام مسکن جوانان ۱۴۰۱

میزان مبلغ دریافتی وام مسکن جوانان، توسط دارندگان حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، در زمان تعیین میزان اقساط وام مسکن جوانان، به صورت ماهانه، تاثیر بسزایی دارد. در صورتی که میزان دریافت تسهیلات مسکن جوانان، میزان سقف این وام، در نظر گرفته شود، اقساط ماهانه آن نیز، افزایش خواهد داشت.

نرخ سود وام مسکن جوانان ۱۴۰۱

بیشترین میزان نرخ سود وام مسکن جوانان، بر اساس مدت زمان باز پرداخت وام به مدت بیش از ۵ سال، ۹ درصد در نظر گرفته شده است و حداقل نرخ سود تسهیلات مسکن جوانان، بر اساس مدت زمان باز پرداخت این وام، تا ۵ سال، ۶ درصد می باشد.

مدت زمان بازپرداخت وام مسکن جوانان ۱۴۰۱

یکی دیگر از موارد تعیین کننده میزان اقساط وام مسکن جوانان، مدت زمان بازپرداخت این وام، می باشد. در حال حاضر، دو روش، جهت بازپرداخت وام مسکن جوانان در نظر گرفته شده است که در روش اول، به صورت ساده پرداخت اقساط این تسهیلات، به مدت زمان ۲۰ سال به طول می انجامد و در روش دوم، به صورت پلکانی، بازپرداخت وام مسکن جوانان، به مدت زمان ۱۲ سال طول می کشد.

وام مسکن برای زوج های تهرانی

با توجه به اینکه قیمت بیش‌تر اوراق حدود ۶۷ هزار تومان است، این قیمت را مبنا قرار داده و قیمت وام مسکن را برای اقشار مختلف محاسبه می‌کنیم. زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، آن‌ها باید ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنند. این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۴۰ برگ بهادار ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومانی خریداری کرد، در مجموع برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۱۶ میلیون و ۸۰ هزار تومان‌ صرف کنند.

وام مسکن برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

وام مسکن برای شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت

علاوه بر این زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید ۸ میلیون و ۴۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند که برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله باید ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان بپردازند. این زوج‌ها در مجموع برای دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

وام مسکن برای مجردها

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق ۸ میلیون و ۴۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ ۵ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن توسط بانک مسکن منتشر می‌شود. این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن 1401

وام تعمیرات مسکن، از جمله وام هایی است که به افراد دارای شرایط لازم برای دریافت این تسهیلات اعطا می شود. به همین دلیل، آن دسته از افرادی که قصد دریافت تسهیلات تعمیرات مسکن را دارند، می بایست ابتدا، از شرایط دریافت تسهیلات تعمیرات مسکن مطلع شوند و سپس، بسته به شرایطی که وجود دارد، اقدام به دریافت وام تعمیرات مسکن نمایند.

شرایط ثبت نام و دریافت وام تعمیرات منزل مسکونی، با توجه به اینکه بسیاری از بانک های کشور ایران، این وام را ارائه می کنند، متفاوت است؛ اما در ادامه، در رابطه با شرایط عمومی دریافت وام تعمیرات مسکن، برای متقاضیان این تسهیلات، توضیحات لازم ارائه شده است.

افرادی که قصد دریافت وام باز سازی مسکن را دارند، نباید سابقه چک برگشتی داشته باشند.

افرادی که هنوز وامی را با بانک تسویه نکرده اند، نمی توانند تسهیلات تعمیرات مسکن را دریافت نمایند.

برای دریافت وام تعمیرات مسکن، نیاز است که افراد، حتما بضاعت مالی پرداخت اقساط باز سازی مسکن، را داشته باشند. معمولا، برای تعیین بضاعت مالی افراد، بانک از درآمد افراد، استعلام می گیرد.

افراد، تنها مجاز به دریافت وام تعمیرات منزل مسکونی، برای یک مرتبه و یا نهایتا، در صورت داشتن شرایط لازم، برای دو مرتبه، می توانند این وام را دریافت کنند.

دریافت وام باز سازی مسکن، از برخی از بانک ها، فقط با داشتن سپرده بانکی امکان پذیر می باشد.

وام اجاره مسکن

وام اجاره مسکن که پرداخت آن، به مستاجران، از سال گذشته، آغاز گردیده، یکی از طرح هایی است که در جهت حمایت دولت، از مستاجران، اجرا شده و در این مدت، با استقبال گسترده مستاجران نیز مواجه گردیده است؛ به نحوی که در سال گذشته، در حدود 920 هزار سرپرست خانوار، برای دریافت این وام، در سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن ثبت نام نمودند.

یکی از مهم ترین دغدغه هایی که در رابطه با وام اجاره مسکن، برای مستاجران، وجود داشته این مساله است که میزان وام اجاره مسکن چقدر می باشد؟ علاوه بر آن، مبلغ اقساط وام اجاره مسکن و نحوه بازپرداخت آن نیز از مهم ترین سوالاتی است که در این رابطه مطرح بوده، چرا که تا زمانی که متقاضیان تسهیلات اجاره مسکن، از میزان وام و قسط آن مطلع نشده اند، نمی توانند در مورد توانایی مالی خود، برای بازپرداخت آن، تصمیم گیری صحیحی نمایند.

با توجه به اهمیت میزان وام اجاره مسکن، برای متقاضیان دریافت این تسهیلات بانکی، در ادامه، در رابطه با میزان وام اجاره مسکن ۱۴۰۱، مبلغ اقساط این تسهیلات مسکن و همچنین، نحوه بازپرداخت این وام، برای افراد متقاضی تسهیلات اجاره مسکن، مطالبی آورده شده است.

میزان وام اجاره مسکن ۱۴۰۱

ثبت نام، در هر سامانه ای، من جمله سامانه ثمن نهضت مسکن، همواره با سوالاتی برای ثبت کنندگان در آن، همراه می باشد. مهم ترین و اولین سوالی که در رابطه با وام اجاره مسکن، مطرح می شود، این سوال است که میزان وام اجاره مسکن چقدر می باشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، در سال گذشته، مبلغ تسهیلات ودیعه مسکن، برای شهر تهران، کلانشهر ها و همچنین، سایر شهر ها به ترتیب، 60، 45 و 35 میلیون تومان بوده است. اما با توجه به مساله تورم، میزان وام اجاره مسکن، نسبت به سال های گذشته، افزایش یافته و به ترتیب زیر می باشد:

سقف میزان وام اجاره مسکن برای شهر تهران : 100 میلیون تومان

سقف میزان وام اجاره مسکن برای مراکز استان ها : 70 میلیون تومان

سقف میزان وام اجاره مسکن برای سایر شهر ها : 40 میلیون تومان

منظور از کلانشهر ها، در اطلاعیه های صادره از سوی وزارت راه و شهر سازی، در رابطه با وام اجاره مسکن، شهر هایی با جمعیت بیش از یک میلیون نفر می باشد که شامل شهر های مشهد، اصفهان، البرز، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه می گردد.

متقاضیان، جهت ثبت نام وام ودیعه مسکن، ابتدا می بایست شرایط لازم برای دریافت این تسهیلات مسکن را داشته باشند. برای راهنمایی بیشتر، در رابطه با شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن، برای متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن، به لینک زیر مراجعه نمایید.

میزان اقساط وام اجاره مسکن 1401

با توجه به افزایش تورم که با کاهش قدرت خرید مسکن اقشار مختلف جامعه، از جمله مستاجران، همراه بوده است، پیش بینی می شود که امسال، آمار بیشتری از ثبت نام مستاجران دارای شرایط، همچون واجدین شرایط ثبت نام مسکن اولی ها را برای دریافت وام ودیعه مسکن، شاهد باشیم.

با این وجود، از آنجا که درخواست کنندگان وام اجاره مسکن، قشر مستاجران جامعه بوده و درآمد این قشر نیز معمولا پایین می باشد، یکی از دغدغه های متقاضیان تسهیلات ودیعه خانه، این می باشد که میزان مبلغ اقساط وام اجاره مسکن چقدر است؟ و اینکه آیا آن ها، توانایی مالی بازپرداخت قسط وام اجاره مسکن را داشته یا اینکه میزان اقساط وام اجاره مسکن به گونه ای است که از توانایی مالی آن ها خارج می باشد؟

در جواب این پرسش ها باید گفت، میزان مبلغ اقساط وام اجاره مسکن، بستگی به مبلغ وام دریافت شده دارد؛ به نحوی که با افزایش مبلغ تسهیلات ودیعه مسکن، میزان اقساط وام اجاره مسکن نیز افزایش می یابد. مطابق آنچه در مورد مبلغ وام اجاره مسکن، در بخش قبل بیان شد، اقساط تسهیلات ودیعه خانه به صورت زیر می باشد:

میزان مبلغ اقساط وام اجاره مسکن، برای تسهیلات 100 میلیون تومانی در تهران : 2 میلیون و 539 هزار تومان

میزان مبلغ اقساط وام اجاره مسکن، برای تسهیلات 70 میلیون تومانی در مراکز استان ها : 1 میلیون و 777 هزار تومان

میزان مبلغ اقساط وام اجاره مسکن، برای تسهیلات 25 میلیون تومانی در سایر شهر ها : حدود 1 میلیون تومان

به محض اعلام رسمی میزان اقساط و نحوه بازپرداخت وام اجاره مسکن، سال 1401، متن این بخش از مقاله به روز رسانی خواهد شد.

افرادی که قصد دریافت وام ودیعه مسکن را دارند، می توانند از طریق سامانه saman.mrud.ir، برای بهره مندی از تسهیلات ودیعه مسکن، به صورت غیر حضوری، اقدام نمایند. برای راهنمایی بیشتر، در رابطه با نحوه ثبت نام وام ودیعه مسکن، به صورت اینترنتی، به لینک زیر مراجعه نمایید.

نحوه بازپرداخت وام اجاره مسکن ۱۴۰۱

با توجه به اینکه در بخش های قبل، در رابطه با میزان وام اجاره مسکن و مبلغ اقساط این تسهیلات توضیح دادیم، اکنون در این بخش، به بررسی نحوه بازپرداخت وام اجاره مسکن می پردازیم. مطابق اعلام وزارت راه و شهر سازی، از طریق سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن، به نشانی اینترنتی saman.mrud.ir، نرخ سود و نحوه بازپرداخت تسهیلات ودیعه مسکن، به شرح زیر می باشد:

نحوه بازپرداخت وام اجاره مسکن برای مستاجران تهران : 5 ساله، با نرخ سود 18 درصد

نحوه بازپرداخت وام اجاره مسکن برای مستاجران مراکز استان ها : 3 ساله، با نرخ سود 13 درصد

نحوه بازپرداخت وام اجاره مسکن برای مستاجران سایر شهر ها : 3 ساله، با نرخ سود 13 درصد

ثبت نام وام اجاره مسکن در تهران، کلانشهر ها و سایر شهر ها صرفا از طریق سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن، به نشانی saman.mrud.ir صورت می گیرد و هیچ سامانه دیگری، غیر از سایت مذکور، من جمله سامانه املاک و اسکان، مورد تایید وزارت راه و شهر سازی نمی باشد

پیام بگذارید