طرح مسکن ملی

23شهریور1401
0 نظر

در سال های اخیر که مشکل تورم، بر بخش های مختلف اقتصادی جامعه، اثر گذار بوده و موجب افزایش شدید قیمت ها، بالاخص در بازار مسکن شده است، دولت، سعی کرده تا با تاسیس و راه اندازی سامانه ها و سایت هایی، همچون سایت وام خانه اولی و سامانه املاک و اسکان و عملی ساختن طرح های ارائه شده، تا اندازه ای، این بازار بحران زده را کنترل نماید.

یکی از این طرح های دولتی، در جهت حل بحران مسکن، طرح مسکن ملی می باشد که ثبت نام آن، از طریق سامانه اقدام ملی مسکن انجام می گیرد. از آنجا که دریافت وام و تسهیلات مسکن ملی، برای قشر ضعیف جامعه بوده، دولت، موارد خاصی را به عنوان شرایط تهران و شهرستان ها در نظر گرفته و لازم است که ثبت نام کنندگان، دارای شرایط اعلامی در سامانه مسکن ملی بوده، چراکه بدون وجود هر یک از این شرایط، امکان ثبت نام و دریافت وام را از دست خواهند داد.

به همین دلیل، در این مقاله، ابتدا شرایط ثبت نام مسکن ملی 1401 را به طور کلی توضیح داده، سپس در بخش های بعد، شرط های وضعیت تاهل، مالکیت ملک و استفاده از تسهیلات ملکی، شرط مدت سکونت در شهر مورد تقاضا و توانایی بازپرداخت وام برای ثبت نام مسکن ملی ۱۴۰۱ را با جزئیات بررسی خواهیم نمود.

طرح مسکن ملی چیست؟

طرح مسکن ملی، در جهت تکمیل شدن پروژه مسکن مهر در سال گذشته شروع شد. این طرح شامل 400 هزار واحد مسکونی است که 200 هزار واحد آن در شهرهای جدید و با مشارکت بخش خصوصی و همچنین 100 هزار واحد آن در مناطقی با، بافت فرسوده و توسط شرکت بازآفرینی شهری و 100 هزار واحد دیگر بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است. این طرح در ابتدا از استان کرمان کلید خورد و از 18 آبان ماه سال 98 دوره دوم ثبت نام در ده استان دیگر آغاز شد. در این طرح از مسکن ملی دیگر خبری از ساختمان های بلند و تعداد واحد های زیاد نیست و قرار است واحدها نهایت در 7 طبقه ساخته شود .

مزایا و معایب مسکن ملی

خانه های طرح مسکن ملی نسبت به سایر طرح ها نظیر مسکن مهر، در محل هایی با دسترسی بیشتری به شهر در نظر گرفته می شوند. همچنین نوع ابزار و مصالح به کار رفته در مسکن ملی، توسط متقاضی انجام می شود. بنابراین هر متقاضی می تواند برای واحد خود از مصالح با کیفیت استفاده نماید. همین مزایا سبب افزایش قیمت نسبی مسکن ملی نسبت به مسکن مهر می شود.

هزینه های مسکن ملی نسبت به مسکن مهر بیشتر بوده و شاید بتوان گفت که این طرح بیشتر برای افرادی با وضع اقتصادی متوسط رو به بالا مناسب بوده و افرادی با درآمد متوسط توانایی پرداخت هزینه های این طرح را ندارند.

قیمت تمام شده مسکن ملی چقدر است ؟

چطور میشود همه چیز درباره طرح مسکن ملی را بررسی کرد ولی در مورد مبلغ تمام شده مسکن ملی چیزی نگفت! در پاسخ به این سوال که قیمت تمام شده مسکن ملی چقدر است باید گفت که شاید نتوان قیمت تمام شده مسکن ملی کاملا دقیق پیش بینی کرد ولی می توان گفت که به طور میانگین قیمت تمام شده ساخت واحد‌های مسکونی در استان تهران در طرح اقدام ملی مسکن هر متر حدود ۳ الی ۴ میلیون تومان است و یک واحد مسکونی ۸۰ متری حدود ۲۴۰ الی ۳۲۰ میلیون تومان برای یک متقاضی تمام خواهد شد که قسمتی از این قیمت هم از طریق تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی قابل تامین است و مابقی آن باید توسط شخص متقاضی تامین گردد.

مبلغ آورده متقاضیان در طرح نهضت مسکن چه قدر است؟

نکته‌ای که در طرح نهضت مسکن وجود دارد میزان آورده متقاضیان است. در بسیاری از اخبار و اطلاعیه‌ها برای مسکن ملی تهران، مسکن ملی رشت، مسکن ملی یزد و دیگر شهرها گفته شده که متقاضیان باید آورده ۴۰ میلیون تومانی داشته باشند.

هم اکنون این سوال پیش می‌آید که کل آورده متقاضیان فقط ۴۰ میلیون تومان خواهد بود؟؟
در جواب این سوال باید بگوییم خیر! شما با ۴۰ میلیون تومان وارد طرح می‌شوید و باید تا ۴ مرحله دیگر به حساب خود در بانک مسکن پول واریز کنید.

مراحل واریز آورده در طرح ملی مسکن را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

مراحل واریز آورده نهضت مسکن مبلغ حدودی آورده متقاضیان
ورود به طرح ۴۰ میلیون تومان
پی کنی، فوندانسیون مبلغی حدود ۳۰ الی ۴۰ میلیون تومان
اسکلت، سقف زنی مبلغی حدود ۳۰ الی ۴۰ میلیون تومان
سفت کاری ۴۰ میلیون تومان (با توجه به زمان و نرخ تورم متغیر است)
نازک کاری ۴۰ میلیون تومان (با توجه به زمان و نرخ تورم متغیر است)

شما آورده خود را در کمترین حالت مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان در نظر بگیرید و طبق اطلاعیه سایت نهضت مسکن مبلغ ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان به متقاضیان در شهرهای مختلف کشور وام پرداخت می‌شود. وام نهضت ملی مسکن به صورت مرحله به مرحله به حساب پیمانکار واریز خواهد شد.
شما باید بعد از دو سال اقساط خود را پرداخت کنید. سود وام و مدت بازپرداخت آن هنوز مشخص نشده است و با توجه به دهک‌های درآمدی متفاوت می‌باشد.

طرح مسکن ملی در کدام شهرها اجرا می‌شود؟

این طرح در شهرهای کرمان، بم، سیرجان، بزنجان، ریحان، هماشهر، جوزم، دهج، شهداد، اندوهجرد، گلباف، جوبار، ماهان، خاتون آباد، محی آباد، ارزوئیه، باغین، چترود، هجدک، رابر، فهرج، نرماشیر، نظام شهر، جیرفت، کهنوج، عنبرآباد، منوجان، رودبار، قلعه گنج و فاریاب انجام می شود. همچنین ثبت نام طرح ملی مسکن اصفهان در شهر های کاشان، قمصر، جوشقان، نایین و انارک و در استان خراسان جنوبی در شهر های بیرجند، طبس و نهبندان و در شهر زنجان و آب بر و در استان هرمزگان برای شهر جاسک انجام می شود.

شرایط ثبت نام طرح مسکن ملی

شرایط طرح مسکن ملی به این صورت است که فرد متقاضی این طرح باید دارای شرایط مکانی و مادی خاصی به شرح زیر باشد:

 • جهت ثبت‌نام در طرح مسکن ملی لازم است افراد متقاضی مسکن، دارای پیش‌شرط‌های زیر باشند:
  1. متقاضیان یا باید متاهل بوده و یا در صورت مجرد بودن نیازمند رعایت قوانین تأهل یا تجرد هستند. بر طبق این شروط متقاضی یا مردان متأهل سرپرست خانوار هستند یا بانوان سرپرست خانوار به‌شمار می‌روند. در صورت تجرد، بانوان بالای ۳۵ سال تمام قادر به ثبت‌نام بوده و مردان مجرد نیز باید تا هنگام تحویل مسکن به جرگه متأهلین در بیایند.
  2. کلیه اشخاصی که از هیچ‌گونه تسهیلات دولتی،‌ امکانات اداری و طرح‌های سازمانی جهت خانه‌دار شدن استفاده نکرده‌اند،‌ ثبت‌نام در این پروژه بلامانع است.
  3. افراد می‌بایست بومی شهر ثبت‌نامی باشند. این بدان معنا است که شخص متقاضی حداقل ۵ سال در شهر مورد درخواست زندگی کرده و یا متولد و ساکن آن‌جا باشد.
  4. هیچ ملک مسکونی از سال ۱۳۸۴ به بعد نباید به‌نام شخص ثبت‌نام کننده باشد.
  5. امکان پرداخت اقساط وام مسکن ملی و پیش‌پرداخت‌های لازم و تعیین شده را داشته و مبالغ را سر موعد مقرر واریز کند.
  6. لازم است هیچ‌کدام از متقاضیان درگیر پرونده‌های مالی نظیر چک برگشتی یا منع قانونی عدم امکان معامله نداشته باشند.
  7. با توجه به آن‌که برای شروع به کار، نیاز است تا سی درصد از مبلغ کل مسکن ثبت‌نامی به‌صورت پیش‌پرداخت واریز شود، هر متقاضی باید دارای تمکن مالی مناسبی باشد.

آیا افراد مجرد می‌توانند در طرح نهضت مسکن ثبت نام کنند؟

یکی از اهداف مهم دولت سیزدم تشویق جوانان به ازدواج و در نتیجه افزایش جمعیت می‌باشد. طرح نهضت مسکن ویژه مجردها نیز یکی از طرح‌های دولت رییسی برای تشویق جوانان به ازدواج می‌باشد. کلیه آقایان مجرد بالای ۲۳ سال که سند ملکی به نام آن‌ها ثبت نشده است می‌توانند در طرح نهضت مسکن ثبت نام نمایند اما به این شرط که تا زمان تحویل ساختمان حتما ازدواج کرده باشند!! در غیر این صورت نمی‌توانند از منزل مسکونی خود استفاده کنند و باید آن را به شخص دیگری واگذار کنند.

گروه بعدی افراد مجرد بانوان سرپرست خانوار بالای ۳۵ سال می‌باشند.

مدارک مورد نیاز جهت احراز شرایط

 1. بارگذاری تصویر کارت ملی متقاضی
 2. بارگذاری تصویر شناسنامه متقاضی
 3. بارگذاری تصویر گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا به شرح یکی از موارد زیر:
 4. گواهی تحصیل متقاضی تا پیش از دوره دانشگاه
 5. گواهی محل تحصیل متقاضی در دوره دانشگاه بعلاوه حداقل دو سال سابقه بیمه
 6. مدارک مربوط به محل تولد(شناسنامه) متقاضی یا والدین متقاضی
 7. جواز کسب شاغلین صنوف برای متقاضی یا والدین متقاضی
 8. سابقه پرداخت بیمه برای متقاضی یا والدین متقاضی
 9. گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای متقاضی یا والدین متقاضی
 10. گواهی مبنی بر پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان یا والدین متقاضی
 11. پروانه اشتغال به کار مهندسی، کاردانی و معماران تجربی برای متقاضی

نحوه ثبت نام در طرح مسکن ملی چگونه است؟

  1. در ابتدا جهت ثبت‌نام برای خانه‌دار شدن به نشانی اینترنتی tem.mrud.ir مراجعه کنید.
 1. با توجه به طی مراحل اولیه به‌صورت مجازی، نیازی به حضور در هیچ ارگان و مرکزی وجود ندارد.
 2. شرایط و نیازمندی‌های اولیه جهت ثبت‌نام را به‌خوبی مطالعه کرده و بر اساس آن تصمیم‌گیری کنید.
 3. سپس به پر کردن اطلاعات اولیه پرداخته و منتظر نظر کارشناسی بمانید.
 4. پس از تأیید فاکتورهای اولیه، تسهیلات مسکن ملی به شخص ثبت‌نام کننده تعلق گرفته و کلیه مدارک مورد نیاز اداری و حقوقی از او دریافت می‌شود.

گام به گام ثبت نام در سایت مسکن ملی

برای ثبت‌نام در این سامانه، لازم است تا حدی از دانش اینترنت و فضای مجازی برخوردار بوده و یا قدم به قدم با این راهنما همراه باشید.

  1. آدرس tem.mrud.ir را در قسمت Address Explorer وارد کرده و منتظر لود شدن صفحه بمانید.
 1. با ورود به این صفحه و در مرحله بعدی، فیلد ثبت‌نام نهضت ملی مسکن را انتخاب کرده و کلیه قوانین و مقررات مربوطه را مطالعه ‌کنید. در این صفحه علاوه بر بیان قانون‌های لازم‌الاجرا، کلیه اطلاعات پیرامون شرایط متقاضیان و مدارک مورد نیاز جهت ثبت در سامانه، امکانات طرح و پایش و اطلاع‌رسانی وجود دارد. سایر شرایط ضروری نیز نام برده شده و در انتها نیاز به پذیرش اطلاعات و مقررات ارائه شده ضروری است.
 2. در بخش ثبت‌نام تسهیلات کمک ودیعه یا وام مسکن ملی نیز در ابتدا برگه‌ای مجازی شامل کلیه مقررات مربوط به آن وجود دارد. متقاضی وام لازم است این صفحه را به دقت مطالعه کرده و با پذیرش آن به ادامه روند کار بپردازد.
 3. سایر اطلاعات همچون مشاهده درخواست متقاضی، اخبار و اطلاعیه‌ها و سایر امکانات در این صفحه کار گذاشته شده است. طی مراحل ثبت‌نام ساده بوده و صرفاْ نیاز به مطالعه دقیق داده‌ها و قوانین است.

آیا می‌توان از نهضت ملی مسکن انصراف داد؟

اگر پیامک واریز وجه به شماره شما ارسال شده است و توانایی پرداخت آورده ۴۰ میلیونی خود را ندارید نیاز نیست کاری انجام دهید، در صورت عدم واریز وجه سیستم به طور خودکار انصراف شما را از طرح مسکن ملی ثبت خواهد کرد.
توجه کنید در صورت انصراف از طرح، در مراحل بعدی ثبت نام می‌توانید مجدد ثبت نام نمایید و از تسهیلات مسکن، وام ودیعه و طرح نهضت مسکن استفاده کنید.
اما اگر حق خود را به شخص دیگری واگذار نمایید تمام امتیازات مربوط به ثبت نام مسکن ملی و طرح‌هایی مانند وام ودیعه، وام مسکن و… از شما سلب خواهد شد.

وام جعاله مسکن نیز یکی از طرح‌هایی است که می‌توانید جهت تعمیر منزل مسکونی خود استفاده کنید. در مقاله وام جعاله مسکن ۶ روش دریافت این وام را برای شما توضیح داده‌ایم، جهت مطالعه مقاله لینک زیر را انتخاب کنید.

شماره تماس پیگیری طرح مسکن ملی

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که متقاضیان طرح تسهیلات کمک ودیعه مسکن و طرح های حمایتی مسکن وزارت راه و شهرسازی می توانند با شماره گیری شماره های ۸۸۶۴۶۳۹۰ ، ۸۸۶۴۶۳۹۱ ، ۸۸۶۴۶۳۹۲ ، ۸۸۶۴۶۳۹۳ و ۸۸۶۴۶۳۹۴ در ساعت اداری نسبت به دریافت پاسخ و رفع ابهامات مورد نظر در مورد طرح های مسکن اقدام کنند، پس این شماره ها را یادداشت کنید و یا این صفحه سایت را ذخیره کنید تا در صورت نیاز، به این شماره ها دسترسی داشته باشید.

پیام بگذارید