مجوز املاک برای خانم‌ها

16آذر1401
0 نظر

شغل مشاور املاک همیشه برای تعداد زیادی از مردم و جوانان جذابیت دارد. به طوری که امروزه بانوان نیز جذب این گروه کاری شده‌اند و در بسیاری از بنگاه‌های معاملات ملکی کوچک یا آژانس‌های املاک بزرگ، نقش پر رنگ آن‌ها به خوبی قابل مشاهده است.

شاید تا چند سال پیش حضور مشاور املاک خانم در یک بنگاه معاملات ملکی کمی غیر معمول به نظر می‌رسید. اما با گذشت زمان و حضور بیشتر بانوان در مشاغل مختلف، توجه به این حرفه نیز در بین خانم‌ها گسترش یافته و آنها نیز پا به پای آقایان در این حرفه مشغول به فعالیت شدند. به طوری که امروزه علاوه بر فعالیت در حوزه مشاور املاک، امکان کسب مجوز املاک برای خانم ها در شهر تهران و دیگر شهرهای کشور فراهم شده است. اکنون این سوال مطرح می‌شود که شرایط کسب مجوز املاک برای خانم‌ها چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

شرایط صدور مجوز املاک برای خانم‌ها

دریافت مجوز املاک برای بانوان

همانطور که در ابتدای بحث گفته شد، شرایط و روند اصلی دریافت مجوز املاک برای مشاورین املاک خانم با آقایان تفاوت خاصی ندارد. تنها شرط موجود برای صدور مجوز املاک برای خانم‌ها که در میان شرایط صدور مجوز املاک برای آقایان وجود ندارد این است که؛ خانم ها باید برای دریافت جواز کسب املاک حتما یک مباشر آقا به اتحادیه معرفی کنند. دیگر شرایط دریافت مجوز املاک برای خانم‌ها و آقایان تفاوتی نداشته و شامل موارد زیر می باشد:

 • حداقل 18 سال سن
 • تاهل
 • حداقل مدرک دیپلم
 • گذراندن دوره های آموزشی
 • دریافت تاییدیه حضور در دوره ها

طبق گفته رییس اتحادیه املاک تهران:

در حال حاضر از 1200 مشاور املاک دارای پروانه کسب در شهر تهران، 800 نفر زن پروانه کسب دارند. وی در این زمینه به مشاوران املاک هشدار داد و گفت: زنان نمی‌توانند در دفاتر املاک مباشر یا مشاور باشند اما می‌توانند مباشر مرد داشته باشند و پروانه کسب دریافت کنند. مصطفی قلی خسروی درمورد اجاره دادن خانه توسط بانوان گفت در یک بخش نامه که از طرف اتحادیه مشاوران املاک کشوری تهیه شده خانم‌ها حق نشان‌ دادن و مشاوره واحد مسکونی به آقایان را ندارند. در حالی که اگر متقاضی برای واحد مسکونی خانم باشد، می‌توانند واحد مسکونی را نشان دهند.

مراحل دریافت مجوز املاک برای مشاورین املاک خانم

 1. گذراندن دوره های آموزشی گفته شده و دوره کارآموزی و دریافت گواهی معتبر
 2. ثبت درخواست دریافت مجوز املاک در سامانه ایرانیان اصناف
 3. ارائه مدارک شناسایی و مدارک مربوط به ملک تعیین شده برای تاسیس دفتر املاک و همچنین مدارک مربوط به مباشر آقا
 4. بازدید از ملک

در نهایت پس از تایید پرونده توسط رئیس یا نایب رئیس اتحادیه اصناف و پرداخت هزینه، مجوز املاک برای مشاورین املاک خانم با اعتبار 1 ساله صادر خواهد شد. پس از اتمام اعتبار 1 ساله نیز باید مجددا مراحل گفته شده طی شوند و مدارک لازم ارائه شوند تا اعتبار مجوز املاک برای مدت 5 سال تمدید شود.

مدارک لازم برای صدور مجوز املاک برای خانم‌ها

 • سند مالکیت رسمی یا مبایعه نامه ملک معرفی شده به عنوان مکان تاسیس دفتر املاک (در صورتی که فرد متقاضی مالک ملک باشد)
 • اجاره نامه ملک مذکور در صورت اجاره بودن ملک
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی (پشت و رو)
 • کپی مدرک تحصیلی (حداقل مدرک تحصیلی دیپلم)
 • کدپستی تایید شده توسط اداره پست منطقه
 • 12 قطعه عکس پرسنلی 4*3
 • فیش واریز مبلغ تعیین شده برای دریافت پروانه کسب املاک در سامانه ایرانیان اصناف

موفقیت خانم‌ها در حرفه مشاور املاک

دریافت مجوز املاک برای خانم‌ها

زنان به سبب بسیاری از ویژگی هایشان در فعالیت های حرفه ای خود به خوبی ظاهر شده و شاهد رشد آن ها در زمینه های بسیاری بوده و هستیم. حرفه مشاور املاک نیز از این مورد مستثنی نبوده و موفقیت زنان در این شغل را می توان به وضوح دید. با توجه به تفاوت های فاحش میان زنان و مردان هر کدام از این دو گروه به شیوه ای متفاوت وارد عمل شده اند، اما در کل می توان زنان را نیز در این حرفه موفق دانست. از جمله ویژگی های شخصیتی زنان که بسیار در این حرفه تاثیر گذار است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

توانایی بالا در مدیریت کارها و زمان: با توجه به جزئی نگری بانوان و توجه آن ها به جوانب مختلف در کارها، شاهد توانایی مدیریتی بالاتر آنان در مقایسه با مردان هستیم. لذا این ویژگی به دلیل تاثیر گذاری مستقیم در بازدهی و نظم کاری افراد، دلیلی برای موفقیت خانم‌ها در این حرفه خواهد بود.

داشتن صبر و حوصله بالا:در حرفه مشاور املاک به سبب تعامل بالا با افراد مختلف نیاز به صبر و حوصله بسیار احساس شده و لذا مشاورین صبور و با حوصله به موفقیت های بیشتری دست یافته و به لحاظ روحی نیز در شرایط بهتری فعالیت حرفه ای خود را ادامه خواهند داد. در این میان خانم‌ها در مقایسه با مردان از صبر و حوصله بالاتری برخوردار هستند و این ویژگی کلید موفقیت آنها در مشاوره املاک خواهد بود.

برخورد گرم و صمیمانه تر:خانم‌ها به سبب خصوصیات اخلاقی خاص خود تمایل بیشتری به برقراری ارتباط با افراد دیگر دارند. لذا در برخورد با مشتری و مراجعین دفاتر املاک شاهد لطافت و صمیمیت بالاتری در مقایسه با مردان هستیم. این ویژگی سبب جذب مشتری شده و اعتماد بالاتری را در ذهن وی رقم خواهد زد.

اعتماد بالاتر:با توجه به پیش زمینه های رفتاری و ذهنیت افراد، به طور ناخودآگاه اعتماد بیشتری را برای زنان شاهد هستیم تا مردان. در حرفه املاک چنانچه مشتری اعتماد بیشتری داشته باشد احتمال به سرانجام رسیدن معامله نیز بالاتر بوده و این به معنای موفقیت بانوان در این حرفه می باشد.

کلام آخر

شما به عنوان مشاور املاک خانم باید این نکته را در نظر داشته باشید که پس از دریافت جواز املاک،‌ مهمترین نکته برای موفقیت در این حرفه، داشتن رفتار منصفانه و فن بیان حرفه‌ای است. البته اگر پشتکار لازم را داشته باشید، این توانایی به مرور زمان ایجاد می‌شود. همچنین باید توجه داشته باشید که داشتن ظاهر مناسب، اعتماد به نفس بالا، قدرت ریسک‌پذیری، روحیه پیگیری، شنونده خوب بودن و کسب مهارت فنون مذاکره،‌ مسیر رشد و پیشرفت شما را در این حرفه هموار‌تر می‌کند. از طرفی اختصاص دادن زمانی برای یادگیری و مطالعه در موفقیت روز افزون شما نقش بسزایی خواهد داشت. بنابراین همزمان با پیگیری ثبت و راه‌اندازی جواز املاک، بهتر است در این زمینه مهارت خود را تقویت کنید. تنها در این صورت زودتر به مقصد رسیده و پیشرفت خوبی در این بازار پر رقابت خواهید داشت.

پیام بگذارید