کمیسیون املاک

31شهریور1401
0 نظر

حق کمیسیون مشاورین املاک مثل دستمزد سایر مشاغل در تمام معاملات ملکی پرداخت می‌شود. با توجه به بازار املاک، این مبلغ بر اساس مصوبه صنف برای هر معامله بر اساس فاکتورهای خاصی محاسبه می‌شود. مشاورین املاک موظفند، بر اساس تعرفه‌ای که هر سال از سوی اتحادیه مشاورین املاک شهرشان ابلاغ می‏‌شود، از طرفین معامله کارمزد بگیرند. فرمول محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک چیست؟ بعد از خرید و فروش ملک یا اجاره ملک این کمسیون چگونه محاسبه می‌شود؟

مشکل از آنجا نشات می‌گیرد که برخی از مشاورین املاک حق کمیسیون خود را بر اساس تعرفه رسمی اعلام شده اخذ نمی‌کنند و در مورد نحوه محاسبه آن توضیح به مراجعه کنندگان نمی‌دهند. در مهر ماه ۹۹ قانون جدیدی برای دریافت این پول از طرفین معامله گرفته شد. بر این اساس تمام قراردادها مشمول پرداخت حق کمیسیونی معادل ۵/ ۰ درصد ارزش معاملاتی ملک شده‌اند که ۲۵/ ۰ درصد از این میزان را خریدار و ۲۵/ ۰ درصد را فروشنده باید به مشاور املاک پرداخت کند.

در این مطلب فرمول محاسبه حق کمیسیون املاک در خرید، فروش، رهن و اجاره ملک را برای شما شرح می‌دهیم تا کاملا با نحوه محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک آشنا شوید.

حق کمیسیون چیست؟

پس از کارشناسی ملک توسط کارشناس و جلب رضایت طرفین قرارداد توسط او و سپس عقد قرار داد بین مالک و مستاجر، می بایست مبلغ پولی به عنوان دستمزد انجام کار تحت عنوان حق کمیسیون به کارشناس مربوطه پرداخت شود. در همه جای دنیا این مسئله امری قانونی و متداول است. این مبلغ هم از طرف مالک پرداخت می شود و هم از طرف مستاجر.

انواع حق کمیسیون

حق کمیسیون مبلغی است که در ازای تنظیم قرارداد مابین دو نفر مشاورین املاک دریافت می نمایند. این مبلغ و نحوه محاسبه آن، در معاملات ملکی مختلف از جمله خرید و فروش و یا رهن و اجاره که بیشترین معاملات ملکی را شامل می شوند متفاوت بوده و موارد زیر را شامل می شود:

  • حق کمیسیون خرید و فروش املاک
  • حق کمیسیون رهن کامل املاک
  • حق کمیسیون رهن و اجاره املاک
  • حق کمیسیون مشارکت در ساخت
  • حق کمیسیون معاوضه ملک
  • حق کمیسیون مشاوران املاک در صورت فسخ قرارداد

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای خرید و فروش ملک

تعرفه کمیسیون مشاورین املاک هر سال از سوی اتحادیه مشاورین املاک تعیین می‌گردد. در سال ۹۹ حق کمیسیون فروش و خرید ملک در شهر تهران به شرح زیر حساب می‌شود که این تعرفه برای تمامی املاک تجاری، اداری و مسکونی یکسان است.

بر این اساس در تازه‌ترین ابلاغیه اتحادیه صنفی مشاوران املاک تهران، نرخ خدمات کارمزد دریافتی برای مبایعه‌نامه‌ها تک‌نرخی و به نوعی ساده‌سازی شده است. بر این اساس تمام قراردادها مشمول پرداخت حق کمیسیونی معادل ۵/ ۰ درصد ارزش معاملاتی ملک شده‌اند که ۲۵/ ۰ درصد از این میزان را خریدار و ۲۵/ ۰ درصد را فروشنده باید به مشاور املاک پرداخت کند.

به حق کمیسیون محاسبه شده، مالیات بر ارزش افزوده نیز تعلق می‌گیرد که وظیفه پرداخت آن نیز بر دوش خریدار و فروشنده است (مالیات بر ارزش افزوده سال ۹۹ برابر با ۹ درصد است).

فرض کنید ملکی به مبلغ ۱ میلیارد تومان فروخته می‏‌شود. حق کمیسیون مشاور املاک شامل ۰.۲۵ درصد ارزش ملک و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از هر یک از طرفین قرارداد است.

طریقه محاسبه حق کمیسیون اجاره املاک در سال 1401

نحوه محاسبه کمیسیون املاک برای قرارداد اجاره هم مانند محاسبه رهن کامل است با این تفاوت که ابتدا مبلغ ودیعه را به اجاره تبدیل میکنیم ، سپس مبلغ بدست آمده را با مبلغ اجاره جمع کرده و در 25 درصد ضرب میکنیم .

عدد حاصل مبلغ کمیسیون است که باید با 9% مالیات ارزش افزوده جمع شود تا مبلغ کمیسیون طرفین تعیین شود .

در کمیسیون اجاره نیز فرمول محاسبه برای املاک مسکونی ، صنعتی و اداری یکسان است . برای درک بهتر موضوع مثال زیر را با دقت و تا انتها مطالعه کنید :

مبلغ ودیعه یک ملک 80 میلیون و اجاره بهای ماهیانه آن 500 هزارتومان است. کمیسیون قرارداد اجاره این ملک به شرح زیر محاسبه میشود :

80 * 30.000 = 2.400.000 مبلغ تبدیل ودیعه به اجاره

2.400.000 + 500.000 = 2.900.000 مبلغ کل اجاره

2.900.000 * 25% = 725.000 تومان مبلغ کمیسیون

725.000 * 9% = 65.250 تومان مبلغ مالیات ارزش افزوده

725.000 + 65.250 = 790.250 تومان مبلغ کمیسیون از هر طرف

حق کمیسیون املاک در صورت فسخ قرارداد / تکلیف مشاور چیست ؟

فسخ قرارداد املاک زمانی رخ میدهد که یکی از طرفین یا هر دو طرف معامله ، بنا به دلایلی تمایل به ادامه همکاری و قرارداد نداشته باشند و تصمیم به اتمام قرارداد بگیرند. در صورت رخ دادن چنین اتفاقی ، دریافت کمیسیون حق مشاور و بنگاه املاک میباشد و هیچکدام از طرفین امکان نادیده گرفتن حق الزحمه مشاور را نخواهند داشت .

به عبارت دیگر اگر شخص مشاور نقشی در فسخ قرارداد نداشته باشد ، طرفین موظف به پرداخت کمیسیون هستند.

به بیان دیگر پس از عقد قرارداد هیچگونه تغییر در متن قرارداد ، هزینه ها و کمیسیون مشاور اتفاق نمیافتد و طرفین نمیتوانند مدعی عودت تمامی یا بخشی از مبلغ کمیسیون باشند.

در صورت تخلف مشاور املاک در گرفتن کمیسیون بیشتر چه کنیم؟

در بالا از روش محاسبه دقیق نرخ حق کمیسیون مشاور املاک آگاه شدید. اکنون در صورتی که مشاور املاک مبلغی بیشتر از حق قانونی خود را از شما درخواست کند، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید؛

اتحادیه مشاورین املاک کشور، به عنوان ناظر، بر عملکرد و کار مشاورین املاک نظارت می‌کند. در صورت ارجاع شکایت به این اتحادیه، طی مراحل قانونی شکایت شما پیگیری و به آن رسیدگی می‌شود.

مشاور املاک موظف است به طرفین معامله، بابت حق الزحمه «رسید» تحویل دهد و مبلغ دریافت شده با عنوان حق کمیسیون املاک، باید در قرارداد ذکر شود. میزان حق الزحمع مشاور املاک برابر با مبلغ تصویب شده از طرف اتحادیه املاک کشور خواهد بود و مشاور املاک نمی‌تواند درخواست دریافت رقم بیشتری داشته باشد.

هر مشاور املاکی بر اساس قانون، موظف است نحوه محاسبه حق کمیسیون مصوب اتحادیه را در دفتر خود نصب کند، تا مشتریان با آگهی کامل نسبت به پرداخت آن اقدام کنند. حق کمیسیون بنگاه حق عرفی و قانونی و صنفی است و طرفین قرارداد ملزم هستند بلافاصله پس از امضای و عقد قرارداد به صورت نقد پرداخت کنند.

در نهایت درصورتی که درخواست گزارش تخلفی از یک مشاور املاک را داشتید، سامانه تلفنی 7334، در سراسر کشور به منظور سهولت در رسیدگی به تخلف‌های بنگاه‌های مشاورین املاک، آماده دریافت شکایت‌های مشتریان است.

پیام بگذارید