درآمد شغل مشاور املاک

11مهر1401
0 نظر

شغل مشاوره املاک به عنوان یکی از شغل‌های پردرآمد شهرت دارد. ولی آیا واقعاً همین‌طور است؟ حقیقت این است که درآمد شغل مشاور املاک برای مبتدی ممکن است در حد درآمد یک کارگر ساده باشد. اما همین فرد مبتدی اگر به تدریج تجربه بیشتری در معاملات به دست آورد می‌تواند درآمد خود را به تدریج افزایش دهد. در واقع حرفه‌ای بودن در کار مشاوره املاک، مهم‌ترین رکن برای داشتن درآمد خوب است. اگر قصد دارید وارد این شغل شوید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا پایان دنبال کنید. در این صورت می‌توانید با دیدی آگاهانه و توقعات واقع بینانه وارد کار شوید.

درآمد شغل مشاوره املاک چقدر است؟

آنچه که درآمد مشاور املاک را تعیین می کند، حق کمیسیون است. برای هر نوع ملکی که خرید و فروش می شود و یا حتی برای اجازه ملک، باید حق کمیسیون برای مشاور در نظر گرفته شود که مبلغ آن توسط اتحادیه مشاور املاک به صورت سالانه محاسبه می شود. حق کمیسیون براساس نوع ملک و نوع قرارداد تعیین شده و مشاورین املاک باید نرخ تعیین شده توسط اتحادیه را در اختیار داشته باشند تا در زمان انجام معاملات، بتوانند حق الزحمه خود را دریافت نمایند. عوامل متعددی بر روی درآمد این حرفه تاثیر می گذارد که عبارتند از:

 1. تعداد معاملات در هر ماه
 2. نوع معاملات انجام شده
 3. همکاری با بنگاه های معاملاتی دیگر
 4. پاداش های دریافتی

عوامل موثر بر میزان درآمد مشاور املاک

آنچه که میزان درآمد مشاور املاک را تعیین می کند، حق کمیسیون است. برای هر نوع ملکی که خرید و فروش می شود و یا حتی برای اجازه ملک، باید حق کمیسیون برای مشاور در نظر گرفته شود که مبلغ آن توسط اتحادیه مشاور املاک به صورت سالانه محاسبه می شود. حق کمیسیون براساس نوع ملک و نوع قرارداد تعیین شده و مشاورین املاک باید نرخ تعیین شده توسط اتحادیه را در اختیار داشته باشند تا در زمان انجام معاملات، بتوانند حق الزحمه خود را دریافت نمایند. عوامل متعددی بر روی درآمد این حرفه تاثیر می گذارد که عبارتند از:

اولین عامل موثر بر درآمد مشاور املاک : تعداد معاملات در هر ماه

اینکه شما به عنوان یک مشاور املاک چند قرارداد طی یک ماه تنظیم می کنید، میزان درآمد شما را تعیین خواهد کرد. بنابراین این به مهارت شما بستگی دارد که بتوانید مشتریان زیادی را به خود جذب کنید. صداقت در عمل و گفتار، برخورد خوب با طرفین قرارداد، حمایت کردن از هر دو طرف، معرفی ملک مناسب به خریدار براساس شرایطی که مد نظر دارد و… باعث می شود خوش نامی شما در میان هم صنفان خود پیچیده و روز به روز افراد بیشتری به بنگاه های معاملاتی شما مراجعه نمایند. نکته لازم به ذکر این است که با توجه به اینکه امروزه مردم ما سخت اعتماد می کنند، تمام تلاش های خود را داشته باشید تا اعتماد آن ها را جلب نمایید.

نوع معاملات انجام شده، عاملی موثر در سطح درآمد مشاور املاک

حق کمیسیون برای هر نوع معامله متفاوت است. آیا ملکی خرید و فروش می شود و یا اینکه قرار است اجازه داده شود؟ نوع ملک و کارایی آن نیز در تعیین حق کمیسیون موثر هستند. قطعا حق کمیسیون خرید، فروش یا اجاره ملک تجاری با مسکونی کاملا تفاوت دارد و بیشتر خواهد بود. پیشنهاد می کنیم با برنامه ریزی و استراتژی کار کنید تا بتوانید درآمد ایده آل خود را به دست بیاورید.

همکاری با بنگاه های معاملاتی دیگر

ممکن است شما نتوانید ملک مورد نظر را برای مشتری پیدا کنید. در این زمان بهترین کار این است که او را به بنگاه های اطراف که با آن ها همکاری قبلی داشته اید معرفی نمایید. این کار دو مزیت مهم دارد. از یک سو حق کمیسیون بین آن بنگاه و شما نصف خواهد شد در واقع مشتری را از دست نداده و درآمد مناسب را کسب کرده اید. از سویی دیگر مشتری متوجه می شود که شما نهایت تلاش خود را داشته اید تا به او کمک کنید و این رفتار برای او بسیار خوشایند خواهد بود. لذا بیشتر به شما اعتماد نموده و بنگاه شما را به دوستان و آشنایان معرفی خواهد کرد.

پاداش های دریافتی

گاهی فروش یا خرید یک ملک به حدی برای مشتری مهم است که علاوه بر حق کمیسیون، تمایل دارد پاداشی را برای شما در نظر بگیرد و این مسئله را از ابتدا با شما در میان خواهد گذاشت. بنابراین چنین مواردی نیز منجر به افزایش درآمد یک مشاور املاک خواهد شد.

درآمد مشاور املاک مبتدی

درآمد مشاوران املاک مبتدی ثابت نیست، ولی برای دانستن میانگین درآمد مشاور املاک می‌توان میزان درآمد مشاوران املاک مبتدی را بررسی کرد.

در شغل مشاوره املاک استخدام چندان معنایی ندارد، زیرا درآمد در این شغل ماحصل فعالیت خود فرد مشاور می‌باشد. بااین‌حال آژانس‌های معاملات ملکی روش­های مختلفی را برای کارکردن با مشاوران املاک مبتدی انتخاب می‌کنند:

 • پرداخت حقوق ثابت + درصد از معامله: در این روش یک حقوق پایه ثابت و اندک به مشاور پرداخت می‌شود. هدف از این حقوق اندک حمایت از مشاور مبتدی و کاستن از ریسک این کار برای اوست.
 • پرداخت درصد ثابت از هر معامله: باتوجه‌به میزان تبحر و پیشرفت مشاور، آژانس معاملات ملکی درصد ثابتی از حق معامله را به مشاور پرداخت می‌کند. این میزان از ۳۰ درصد برای مشاوران مبتدی به ۶۰ درصد برای مشاوران حرفه‌ای متغیر است.
 • پرداخت درصد پلکانی: برخی از آژانس‌های معاملات ملکی برای کل مبلغ کسب شده توسط مشاور، درصدی پلکانی در نظر می‌گیرند، مثلاً برای فروش تا ۱۰۰ میلیون، ۳۰ درصد، تا ۲۰۰ میلیون ۴۰ درصد و …

آیا تضمینی برای درآمد مشاور املاک وجود دارد؟

پاسخ کوتاه به این سوال این است: خیر! هیچ تضمینی برای درآمد مشاور املاک وجود ندارد. اما چرا؟ به دلایل زیر:

 1. درآمد شغل مشاور املاک کاملا به تلاش و مهارت‌های وی وابسته است.
 2. درآمد شغل مشاور املاک کاملا تحت تاثیر شرایط بازار است.

شما برای اینکه توانایی‌های خود در حرفه املاک را افزایش دهید، باید مجوعه‌ای از آموزش‌های حقوقی حرفه املاک و مجموعه‌ای از آموزش‌های کسب و کار املاک را دریافت کنید. به این ترتیب می‌توانید سطح درآمد خود را افزایش دهید.

تأثیر شرایط بازار بر درآمد مشاوران املاک

شرایط بازار بر میانگین درآمد مشاور املاک تأثیرگذار است. درآمد در شغل مشاور املاک، کسب درآمد با نوسان زیادی مواجه است. به همین دلیل می‌توان ۴ دوره مختلف را برای درآمد مشاوران املاک تصور کرد:

 1. دوره رکود: سخت‌ترین دوران برای مشاوران املاک دوره رکود است، زمانی که بازار به‌گونه‌ای است که هیچ خریدوفروشی انجام نمی‌شود. این دوره در بازار ایران حتی ممکن است بین ۳ تا ۵ سال طول بکشد.
 2. دوره عبور از رکود: به‌ مرور با ایجاد ثبات در بازار، مشتریان واقعی بر مبنای نیاز خود به بازار مراجعه کرده و معاملات کم‌کم رونق می‌گیرد.
 3. دوره رونق: در دوره رونق خریدوفروش، کار مشاور املاک اصلاً سخت نبوده و معمولاً همه به‌آسانی می‌توانند در این بازار کسب درآمد داشته باشند.
 4. دوره سقوط به رکود: با افزایش قیمت‌ها توان مشتریان برای خرید کم شده و از بازار خارج می‌شوند.

علاوه بر این، بازار درآمد در مشاوران املاک به‌صورت فصلی نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد، به‌عنوان‌مثال خریدوفروش در ماه‌های محرم و صفر و همچنین فروردین‌ماه با افت جدی مواجه می‌شود.

چگونه وارد شغل مشاور املاک شویم؟

چنانچه شما می خواهید به عنوان صاحب یک بنگاه مشاور املاک وارد این شغل شوید، در ابتدا می بایست مانند هر کسب و کار دیگر که دارای صنف می باشد جواز کسب تهیه نمائید.
برای تهیه جواز کسب بطور کلی پنج مرحله وجود دارد شامل درخواست کتبی متقاضی، ثبت درخواست متقاضی، بازدید از محل توسط بازرس، بررسی درخواست در کمیته مربوطه و در نهایت اعلام نتیجه به متقاضی.
از جمله مدارک مورد نیاز جهت ارائه درخواست می توان به عکس پرسنلی، اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه، اصل و کپی سند ملک و یا اجاره نامه، اصل و کپی پایان کار، گواهی عدم سوء پیشینه، فیش واریزی حق عضویت اتحادیه و خزانه داری کل، در صورت اجاره بودن ملک مدت زمان اجاره حداقل 5 ساله بوده و متراژ ملک حداقل 12 متر مربع مورد نیاز است.
پس از دریافت مجوز کسب فرد متقاضی باید در دوره های آموزش مشاور املاک که از طرف اتحادیه مشاوران املاک جهت متقاضیان برگزار می گردد شرکت نماید.
مدت دوره آموزش مشاور املاک حدود 10 ساعت است و پس از دریافت گواهی اتمام دوره آموزش مشاور املاک، متقاضی می تواند کار خود را آغاز نماید.

پیام بگذارید