استعلام سند ملکی

16مهر1401
0 نظر

در کشور ایران هر روزه معاملات زیادی در حوزه ملک و ساختمان انجام می شود. همانطور که می دانید سرمایه گذاری برای خرید خانه های مسکونی یا غیر مسکونی بسیار پر ریسک است؛ چرا که هزینه زیادی باید برای خریداری کردن یک ملک در نظر گرفت. سند یک ملک نشان دهنده مالکیت یک فرد برای یک منزل مسکونی یا یک ملک تجاری می باشد؛ بنابراین این سند باید دارای اعتبار قانونی باشد. در غیر این صورت هیچ مزایایی برای فرد ایجاد نمی کند. استعلام سند ملکی یکی از روش هایی است که با کمک آن می توان از اعتبار و وضعیت سند ملک با خبر شد و از بروز هرگونه کلاه برداری جلوگیری کرد.
در این مقاله قصد داریم روش های پیگیری سند ملک به صورت آنلاین را به طور کامل آموزش دهیم. بنابراین، اگر سندی دارید و نمی دانید که آیا ارزش قانونی دارد یا مراحل قانونی آن درست طی شده است یا خیر؛ حتما تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

روش‌های پیگیری یا استعلام سند ملکی

روش حضوری برای پیگیری سند ملک

در این روش افراد می توانند با در دست داشتن مدارک شناسایی معتبر به یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی داخل کشور مراجعه کنند و با ارائه این مدارک از وضعیت اسنادی که به اسم آن ها ثبت شده است، مطلع شوند.
دقت کنید که پیگیری سند ملک با کد ملی تنها با مراجعه حضوری امکان پذیر است و افراد باید با مدارک معتبر شناسایی خود به یکی از مراکز ذکر شده مراجعه کنند و مراحل استعلام خود را انجام دهند. لازم به ذکر است که در این روش استعلام همه پلاک های ثبتی به اسم فرد نمایش داده می شود.

روش غیر حضوری : سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی

پیگیری سند ملک در سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام می شود. این سایت به آدرس ssaa.ir راه اندازی شده است و بسیاری از خدمات مربوط به سندهای مالکیت در سراسر کشور را ارائه می کند.

افرادی که دارای یک سند هستند، می توانند با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس اینترنتی ssaa.ir مراحل مربوط به استعلام وضعیت صدور و پیگیری سند ملک را انجام دهند. استعلام سند ملک از طریق سامانه های مختلفی در این سایت انجام می شود و افرادی می توانند با کمک این سامانه ها از وضعیت صدور و اعتبار سند خود مطلع شوند که دارای اطلاعات خاصی مانند کد پیگیری، شناسه ملک و یا شناسه یکتای استعلام ملک باشند.

در ادامه این مقاله روش های مختلفی که با کمک آن ها می توان یک استعلام سند ملک الکترونیکی انجام داد را ذکر خواهیم کرد.

از آنجا که در کشور ما افرادی که قصد انجام معامله ملکی را داشته پیش از مراجعه به دفتر اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی، اقدام به تنظیم مبایعه نامه در دفتر معاملات املاک نموده و با توجه به اینکه این دفاتر، امکان اتصال به سیستم ادارت ثبت اسناد و املاک و اخذ استعلام ملک و سند مربوطه را نداشته، در بسیاری از معاملات املاک با مشکلات مربوط به سند، همچون عدم تفکیک آن و تنظیم سند توسط غیر مالک و فروش ملک غیر مواجه می شویم.

به همین دلیل، دعاوی مربوط به املاک اعم از دعاوی حقوقی مانند الزام به تنظیم سند رسمی و دعاوی کیفری مانند فروش مال غیر، حجم قابل توجهی از پرونده های سیستم قضایی را تشکیل داده که رسیدگی به آنها گاه چندین سال طول کشیده و با هزینه های بسیاری برای طرفین پرونده و سیستم قضایی همراه می باشد.

این در حالی است که اگر پیش از اقدام برای معامله و تنظیم مبایعه نامه و پرداخت هر گونه وجه، طرف معامله اقدام به استعلام ملک و سند مالکیت آن نموده و از آخرین وضعیت ملک و سند مالکیت آن کسب اطلاع نماید، قطعا با مشاهده موارد مشکل دار از معامله آن ملک و پرداخت هرگونه وجه خودداری خواهد کرد. استعلام ملک به طور کلی به دو روش حضوری یعنی مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک مربوطه و غیر حضوری یعنی سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امکان پذیر می باشد.

سامانه سند من، عنوان سامانه ای است که متقاضیان، از طریق ورود به سایت و ثبت نام در آن، می توانند خدمات دفاتر اسناد رسمی، نظیر تقاضای فتوکپی برابر اصل، درخواست تنظیم سند رسمی و ارسال مدارک آن و پیگیری و آگاهی از آخرین وضعیت تنظیم سند رسمی را به صورت اینترنتی و غیر حضوری، دریافت نمایند.

با توجه به مشکلات مربوط به استعلام ملک و سند مالکیت آن در روش حضوری ، در کنار راه اندازی سامانه هایی همچون سامانه املاک و اسکان و سامانه استعلام قرارداد املاک از طریق کد ملی و کد رهگیری از سوی دولت، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اقدام به راه اندازی سامانه ای نموده که با عنوان سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی شناخته شده که امکان استعلام غیر حضوری ملک را برای کلیه شهروندان در سراسر کشور فراهم نموده است.

بنابراین در تعریف سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی می توان گفت که سامانه ای است امکان استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی و استعلام سند مالکیت با بارکد و اطلاع از آخرین وضعیت ملک را برای استعلام کنندگان فراهم کرده است. این سامانه، بخشی از سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس inquirystatus.ssaa.ir بوده که از طریق قسمت (پیگیری استعلام الکترونیکی ملک) قابل دسترس می باشد.

نحوه استعلام الکترونیکی ملک از سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی

پس از اینکه در بخش قبل در مورد سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی توضیح دادیم، در این قسمت به توضیح نحوه استعلام الکترونیکی ملک از این سامانه می پردازیم. نحوه استعلام الکترونیکی ملک از سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی همانند استعلام دارایی با کد ملی، دارای مراحلی می باشد و مطابق راهنمای تصویری زیر است:

1) مرورگر دستگاه خود را باز کرده و آدرس سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یعنی ssaa.ir را جستجو نمایید تا مطابق تصویر زیر وارد صفحه اصلی سایت شوید.

سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی

2) در صفحه اصلی سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، بر روی سربرگ میز خدمات الکترونیک کلیک کرده و از منوی باز شده، گزینه (پیگیری استعلام الکترونیکی ملک) را انتخاب نمایید.

سامانه استعلام الکترونیکی ملک

3) اکنون همانطور که در تصویر زیر مشاهده می نمایید، وارد سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی شده اید. به منظور استعلام الکترونیکی ملک از سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی، کافی است تا شناسه یکتا سند مالکیت خود را در کادر اول وارد کرده و در کادر دوم، حاصل جمع دو عدد را وارد نموده و دکمه ارسال را بزنید تا آخرین وضعیت ملک و سند مالکیت آن را مشاهده نماید.

سامانه استعلام الکترونیکی ملک

شناسه یکتای استعلام ملک چیست؟

یکی از روش هایی که با کمک آن می توان از وضعیت اعتبار سندهای ملک آگاه شد، مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد. این سامانه خدمات مختلفی را در رابطه ثبت اسناد ارائه می دهد، اما باید بدانید که برای مراجعه و استفاده از روش استعلام سند ملک به صورت الکترونیکی باید دارای اطلاعاتی باشید که یکی از این اطلاعات شناسه یکتای استعلام ملک می باشد. در ادامه روش استعلام گرفتن با این کد را به شما ذکر می کنیم؛ اما الان می خواهیم بدانیم که شناسه یکتای استعلام ملک چیست و چگونه می توان آن را تهیه کرد؟

زمانی که شما یک سندی را دریافت می کنید و مراحل مربوط به سند ثبت در سامانه ثبت اسناد و املاک کشور را انجام می دهید، یک کدی را به عنوان کد رهگیری دریافت می کنید که همان کد یکتای استعلام ملک می باشد. دقت کنید که این کد مختص هر فرد صادر می شود و با فرد دیگری متفاوت می باشد. کد استعلام یکتای استعلام سند ملک یک کد ۱۸ رقمی می باشد که افراد با کمک آن می توانند از آخرین وضعیت و اعتبار سند ملک خود مطلع شوند.

در پاسخ به این سوال که شماره دفتر املاک در سند کجاست  باید گفت، این شمارهدر بالا سمت چپ سند مالکیت، قابل رویت می باشد. مطالعه مقاله زیر جهت آشنایی با سامانه اخذ کد یکتا سند مالکیت و کاربردهای آن توصیه می شود.

استعلام سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک

در بخش های قبل به معرفی سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی پرداخته و توضیح دادیم که نحوه استعلام الکترونیکی ملک از سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی به چه صورت می باشد. اما گاهی این سوال مطرح می شود که استعلام سند مالکیت  با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک به چه صورت می باشد؟

در پاسخ به این سوال که استعلام و پیگیری صدور سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک به چه صورت می باشد؟ باید گفت که نحوه و روند استعلام سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک دقیقا همانند استعلام الکترونیکی ملک از سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی می باشد.

با این توضیح که برای استعلام سند مالکیت با بارکد باید به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس ssaa.ir مراجعه نمود، سپس از سربرگ میز خدمات الکترونیک، گزینه (پیگیری استعلام الکترونیکی ملک) را انتخاب نمود. اکنون در صفحه اصلی سامانه استعلام الکترونیکی ملک می توانید با وارد کردن شناسه یکتا سند مالکیت خود در کادر اول و وارد کردن حاصل جمع دو عدد نمایش داده شده در کادر دوم و زدن دکمه ارسال، برای استعلام سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک اقدام نمایید.

استعلام ملک با پلاک ثبتی

یکی از مهمترین اقداماتی که در حین معامله ملک باید انجام شود، بررسی مطابقت داشتن وضعیت ملک با مشخصات مالک با چک کردن «سند ثبتی ملک» و «پلاک ثبتی» ارائه شده می‌باشد. برای انجام این کار روش‌های زیادی وجود دارد که در شرایط خاصی سازگار هستند. در ادامه یکی از بهترین روش‌هایی که با آن، کارشناس ملک از صحت اسنادی که مالک به او ارائه داده، مطمئن می‌شود را بیان می‌‎کنیم.

مراحل مختلف استعلام سند مالکیت با پلاک ثبتی

برای این کار بهتر است به سایت شهرداری هر شهر سر بزنید. برای مثال با مراجعه به سایت شهرداری تهران، می‌توانید اطلاعات کاملی در مورد املاک و ساختمان های تهران پیدا کنید. با توجه به هماهنگی‌هایی که در سال‌‎های اخیر بین شهرداری و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام شده اطلاعات جامع و مطمئنی در این زمینه وجود دارد و می‌توانید استعلام‌های مربوط به موقعیت و نشانی ملک را انجام دهید.

پس از بازدید از یک ملک، در زیر پلاک شهرداری آن ملک، یک کد 8 رقمی نوشته شده. با در اختیار داشتن آن کد و وارد کردن آن در سامانه‌ی «پرداخت عوارض شهر تهران» می‌توانید اطلاعات زیادی در مورد ملک مربوطه کسب کنید و از صحت و اعتبار سند آن مطمئن شوید.

استعلام سند مالکیت با پلاک ثبتی

با وارد کردن کد مذکور می‌توانید به اطلاعات زیادی از جمله؛ نام مالک، آدرس، شماره ساختمان، بلوک، محله، منطقه، مساحت زمین و مساحت بنا، پلاک ثبتی و… دسترسی داشته باشید و از درستی اعتبار آن‌ها مطمئن شوید.

استعلام سند مالکیت با پلاک ثبتی

پیام بگذارید