طرح ترافیک تهران

23شهریور1401
0 نظر

طرح ترافیک با وجود عمر چندین و چند ساله‌ای که دارد، باز هم بسیاری از جرئیات‌اش برای شهروندان روشن نشده است. از جزئیات آن گرفته تا نحوه ثبت نام و خرید طرح ترافیک و شرایط استفاده از تسهیلات آن همیشه محل سوال‌های بسیاری است.

طرح ترافیک برای شهروندان تهرانی و هر راننده‌ای که گذر وی به کلان‌شهر تهران می‌افتد، واژه‌ای آشنا است. با نو شدن سال و در پی آن تغییرات قوانین، ساعات اجرا و قوانین و مقررات مربوط به طرح ترافیک  و طرح کنترل آلودگی هوا نیز تغییر می‌کند. ازاین‌رو، در ابتدای هر سال طرح ترافیک به یکی از موضوعات مهم تبدیل می‌شود که ممکن است ابهامات و سؤالاتی را نیز به وجود بیاورد.  با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله از مشاور املاک کامرانی، قصد داریم به بررسی نکات مهم پیرامون طرح ترافیک در سال 1401 بپردازیم. برای یافتن پاسخ سؤالات خود درخصوص قوانین جدید طرح ترافیک، در ادامه با ما همراه باشید.

طرح ترافیک شهر تهران

با گسترش شهر‌ها و و سایل نقلیه عمومی، مدیران شهری به این نتیجه رسیدند که میزان رشد راه‌های شهری به نسبت اتومبیل‌ها به گونه‌ای نیست که از ترافیک پرتراکم جلوگیری کند و حتی افزایش ساختار‌های حملونقل عمومی نیز نمیتواند مانع از حجم بزرگ ترافیک در بخش‌هایی از شهر شود از این روی به مرور موضوع منطقه محدوده ترافیک در شهر‌ها شکل گرفت.

بر اساس این طرح، به غیر از خودرو‌های در اختیار حمل و نقل عمومی و خودرود‌های متعلق به فعالیت‌های اورژانسی و تامین امینت، سایر خودرو‌های شخصی با محدودیت‌هایی برای ورود به مناطق پرتراکم ترافیکی مواجه می‌شوند. این محدوده و شرایط در شهر‌های مختلف جهان و با مکانیزم‌های مختلفی صورت میگیرد.

محدوده طرح ترافیک

آن دسته از خیابان‌هایی که در روزهای طرح، ممنوع‌الورود هستند، را در زیر برای شما آورده‌ایم:

 1. خیابان مطهری (از سمت شمال)
 2. خ شوش ( از سمت جنوب)
 3. خیابان کارگر ( از سمت غرب به سمت انقلاب)
 4. خ شریعتی (از سمت شرق)
 5. میدان هفت تیر
 6. خیابات انقلاب
 7. شمس آباد
 8. مهران
 9. مجیدیه
 10. دبستان
 11. قصر
 12. کاج
 13. صفا
 14. شکوفه
 15. باقراباد
 16. مینای جنوبی
 17. دولاب
 18. خاوران
 19. بیستم ولیعصر
 20. طیب
 21. مینابی
 22. جوادیه
 23. گمرک
 24. میدان حر و…

نقشه طرح ترافیک تهران

نقشه طرح ترافیک

نحوه اجرای جریمه طرح ترافیک

امروزه پیامک نقش بسزایی برای اطلاع رسانی دارد. پلیس راهنمایی و رانندگی برای اطلاع دادن به رانندگانی متخلف از پیامک استفاده می‌کند. در این پیامک اطلاعات مربوط به نوع تخلف، مقدار جریمه طرح ترافیک تهران، مهلت پرداخت جریمه و چگونگی پرداخت جریمه ارسال می‌شود.

حتما برای شما هم پیش آمده که خودرویتان در پارکینگ منزل پارک بوده باشد، ولی پیامک خلافی خودرو دریافت نمایید! در این مواقع معترضید که چرا باید جریمه شوم وقتی خودرویم در پارکنیگ خانه دارد خاک می‌خورد! در این شرایط باید خونسردی خود را حفظ کرده و در سایت مخصوص طرح ترافیک اعتراضات خود را برای درج خلافی اشتباه در کارنامه رانندگی‌تان ثبت نمایید. حالا باید به سراغ پاسخ به سوال برویم که طرح ترافیکی تهران چه روزهایی است و چه ساعاتی اجرا می‌­شود؟

ساعت طرح ترافیک در تهران

جزییات ساعت طرح ترافیک تهران را در ادامه این متن، مطالعه کنید:

ساعت شروع طرح ترافیک

در روزهای شنبه تا چهارشنبه، شروع طرح ترافیک تهران 1401 از ساعت 6:30 صبح است. البته بدلیل برخی محدودیت‌ها، ممکن است این ساعت تغییر کند که متعاقبا، اطلاع‌رسانی می‌شود.

ساعت پایان طرح ترافیک

در روزهای شنبه تا چهارشنبه، پایان طرح ترافیک تهران 1401، در ساعت 17 است. البته بدلیل برخی محدودیت‌ها، ممکن است این ساعت تغییر کند که متعاقبا، اطلاع‌رسانی می‌شود.

ساعت طرح ترافیک پنجشنبه

طرح ترافیک 1401 در روزهای پنجشنبه، اجرا نمی‌شود. بنابراین هیچ محدودیتی در تردد خودروها در محدوده طرح ترافیک تهران، وجود ندارد. البته مراقب باشید که طرح کاهش آلودگی هوا (LEZ) همچنان از ساعت 6:30 صبح لغایت 13 در روزهای پنجشنبه اجرا می‌شود.

ساعت طرح ترافیک در تعطیلات

در روزهای جمعه و همچنین در تعطیلات رسمی، طرح ترافیک تهران و همچنین طرح کاهش آلودگی هوا، اجرا نمی‌شوند. بنابراین هیچگونه محدودیتی در ساعت تردد خودروها نیز وجود ندارد.

ساعت طرح ترافیک برای ساکنین محدوده

ساکنین محدوده طرح ترافیک تهران، در صورت ثبت اطلاعات لازم در سامانه اینترنتی تهران من به نشانی my.tehran.ir، در صورتیکه در ساعت غیرمجاز (یعنی از 6:30 صبح تا 17) تردد داشته باشند، عوارض طرح ترافیک برای آنها با تخفیف 50 درصدی محاسبه می‌شود. علاوه بر این موضوع، ساکنین محدوده طرح ترافیک، ساعت تردد رایگان نیز دارند که عبارتند از:

1- تا قبل از ساعت 9 صبح، ساکنین می‌توانند یکبار خروج رایگان از محدوده طرح ترافیک (یا از محدوده طرح کاهش آلودگی هوا) داشته باشند.

2- بعد از ساعت 16 نیز ساکنین محدوده می‌توانند یکبار ورود رایگان به محدوده طرح ترافیک (یا به محدوده طرح کاهش آلودگی هوا) داشته باشند.

ساکنان محدوده طرح ترافیک

برخلاف سنوات گذشته که اکثر ساکنان به علت محدودیت‌های ناشی از طرح ترافیک، در طول هفته عملاً امکان استفاده از خودروی شخصی خود را حتی برای تردد در خارج از محدوده طرح نداشتند در طرح ترافیک جدید ساکنان محدوده طرح مجازند به‌طور رایگان در دو ساعت ابتدایی و انتهایی طرح یکبار از محدوده طرح خارج و یکبار وارد شوند (عبور از محدوده زوج و فرد نیز با شرایط ذکر شده برای آنان مجاز است). بهره‌مندی از این امتیاز ویژه، تنها در صورتی مجاز شناخته می‌شود که خودروی ساکنان محدوده طرح تا قبل از ساعت ۸:۳۰ صبح فقط برای یک‌بار از محدوده‌های طرح ترافیک و زوج و فرد خارج شود، همچنین برای عصر آن روز بعد از ساعت ۱۷ یک‌بار به محدوده‌های طرح ترافیک وارد شود. بدیهی است که ساکنان در صورت تردد در بین این دو ساعت، باید همانند دیگر شهروندان، عوارض پرداخت کنند.

شیوه استفاده از امتیاز ویژه ساکنان محدوده طرح

ساکنان محدوده طرح پس از آن‌که همانند دیگر شهروندان مشخصات شخصی و اطلاعات خودروی خود را در سامانه my.tehran.ir ثبت کردند، باید نشانی محل سکونت خود را نیز در این سامانه وارد کنند. سپس برای تأیید مدارک خود، با در دست داشتن سند مالکیت یا قرارداد اجاره‌ی واحد مسکونی خود به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند. این کار مستلزم آن است که متقاضیان عوارض نوسازی و پسماند را نیز پرداخت کرده باشند و تصویر فیش پرداخت یا رسید الکترونیکی آن را ارائه کنند. امکان درج نشانی و ارائه مدارک برای بهره‌مندی از این امتیاز، همانند ثبت‌نام ابتدایی در سامانه، محدودیت زمانی ندارد و در هر زمانی از سال – قبل از اولین تردد با شرایط فوق‌الذکر – می‌توان نشانی و مدارک را ثبت و ارائه کرد.

نحوه رزرو و خرید طرح ترافیک

صاحبان خودرو هر چهارشنبه می‌توانند با مراجعه به سامانه تهران من، برای رزرو مجوز روزانه طرح ترافیک در پایتخت اقدام کنند. این مجوز تنها برای محدوده طرح ترافیک اصلی است. رانندگان برای ورود به محدوده کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد) نیازی به رزرو طرح ندارند.

شرایط رزرو طرح ترافیک

 • امکان رزرو مجوز روزانه طرح برای هر روز تا پایان همان‌‏ روز (ساعت ۲۴) و در صورت تکمیل نبودن ظرفیت، میسر است.

ثبت نام طرح ترافیک تهران

 • یک حساب کاربری (ورود اطلاعات خودرو و محل سکونت) ایجاد کنید.
 • حساب خود را همیشه شارژ نگه دارید.

قیمت بسته های طرح ترافیک ۱۴۰۱

 • قیمت خرید بسته‌های ورود به طرح ترافیک در سال ۱۴۰۱ از سوی شهرداری تهران اعلام شد.
 • قیمت مجوز ورود به طرح ترافیک نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش یافته است.
 • ورود بدون رزرو به طرح ترافیک ۱۱۰هزار تومان است.

 

نوع بسته هزینه (تومان)
خرید طرح ترافیک شش ماهه (معاینه فنی عادی) پنج میلیون و ۹۱۰ هزار تومان
خرید طرح ترافیک سه ماهه (معاینه فنی عادی) سه میلیون و ۱۴۰ هزار تومان
خرید طرح ترافیک یک ماهه (معاینه فنی عادی) یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان
خرید طرح ترافیک یک روزه (معاینه فنی عادی) ۴۴ هزار تومان

عوارض و جریمه ورود به طرح ترافیک ۱۴۰۱

مبلغ رزرو روزانه طرح ترافیک بسته به نوع معاینه فنی خودرو متفاوت است.

 • خودروی دارای معاینه فنی عادی = ۹۸ هزار و ۵۰۰ هزار تومان
 • خودروی دارای معاینه فنی برتر = ۶۸ هزار و ۹۸۵ تومان
 • خودروی برقی یا هیبریدی = ۹ هزار و ۸۵۵ تومان
 • مبلغ نهایی عوارض ورود به محدوده‌ طرح ترافیک، پس از بررسی ترددهای خودرو از مبلغ کاربر کسر و مابقی آن به حساب او عودت داده خواهد شد.
 • مبلغ نهایی عوارض ورود به محدوده‌ طرح ترافیک، پس از بررسی ترددهای خودرو، از مبلغ مسدود شده کسر و مابقی آن به حساب کاربر عودت داده خواهد شد.
 • در صورت عدم تردد خودرو در محدوده طرح ترافیک، مبلغ ۸ هزار و ۷۶۰ تومان از از مبلغ مسدود شده در حساب کاربری سامانه تهران من کسر و مابقی به حساب کاربر بازگردانده خواهد شد.
 • امکان لغو رزرو مجوز روزانه طرح ترافیک برای هر روز تا ساعت ۶ صبح همان روز میسر است.
 • ثبت‌کننده رزرو مجوز روزانه طرح ترافیک حتما باید یک خودروی با معاینه فنی معتبر در حساب کاربری خود داشته باشد.
 • در صورتی که صاحب حساب کاربری چندین پلاک خودرو در حساب خود ثبت کرده باشد، باید برای ورود هر یک از خودروها به محدوده طرح ترافیک، مجوز جداگانه‌ای رزرو کند.
 • امکان جابه‏‌جایی رزرو بین پلاک‌های مختلف وجود ندارد.
 • در صورتی که خودرویی بیش از سهمیه مجاز (۲۰ روز در هر فصل برای پلاک تهران و ۱۵ روز برای پلاک غیر تهران) در محدوده آلودگی هوا تردد کند مشمول پرداخت عوارض خواهد شد.

شرایط تخفیف ورود به محدوده طرح ترافیک (۱۴۰۱)

 • جانبازان بالای ۲۵ درصد= صفر
 • معلولان و خبرنگاران = ۹۰ درصد
 • مینی بوس‌ها و اتوبوس‌های پلاک «ع» = صفر
 • خودروهای دارای پلاک «ع»، آموزشگاه‌های رانندگی و سرویس مدارس = ضریب ۰۳٪

شرایط ورود و خروج ساکنین محدوده طرح ترافیک تغییری نداشته است.

پیام بگذارید